*

 

Kernwapeninspecteurs komen aan in Noord-Korea

Door: redactie − 14/07/07, 15:46

(Novum/AP) - Inspecteurs van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA), de nucleaire waakhond van de Verenigde Naties, zijn zaterdag aangekomen in Noord-Korea om toe te zien op de belofte van Pyongyang zijn kernwapenprogramma te ontmantelen.

Enkele uren eerder arriveerde vanuit Zuid-Korea een eerste scheepslading van 6.200 ton zware stookolie. De levering van olie is onderdeel van het akkoord met het land over de sluiting van zijn belangrijkste kernreactor in Yongbyon. De regering in Pyongyang zei vorige week tot de stillegging van de plutonium producerende reactor te zullen overgaan zodra de eerste lading olie was aangekomen.

De IAEA-inspecteurs zijn direct naar Yongbyon doorgereisd, zei teamleider Adel Tolba.

Noord-Korea heeft niet aangegeven hoe lang het gaat duren voordat de reactor is stilgelegd, maar de Amerikaanse nucleaire onderhandelaar Christopher Hill zei dat de klus waarschijnlijk binnen enkele dagen geklaard is. Hij zei ook te verwachten dat Noord-Korea binnen een paar maanden een lijst met zijn nucleaire faciliteiten overhandigt.

Noord-Korea stuurde eind 2002 inspecteurs van het IAEA het land uit nadat de Verenigde Staten Pyongyang ervan hadden beschuldigd in het geheim uranium te verrijken. Ook stapte het uit het non-proliferatieverdrag en hervatte het de werkzaamheden in de reactor in Yongbyon. Het land zou inmiddels genoeg plutonium hebben geproduceerd om zeker tien kernbommen te maken.

mailIcon print |