*

 

Mitt Romney: kan een mormoon het Witte Huis bereiken?

Wolter Huttinga − 10/12/07, 18:36

Een mormoon in het Witte Huis? Voor veel Amerikanen zal het even slikken zijn. De ’Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen’, zoals de mormonen zichzelf officieel noemen, beschouwen velen als een sekte. Toch kan Mitt Romney (1947) intussen wel een potje breken bij conservatieve christenen.

De standpunten van de oud-gouverneur van Massachusetts op het gebied van het gezin, het homohuwelijk en abortus zijn gewoon ’gezond conservatief’, zoals de invloedrijke groep evangelische christenen het graag ziet. Wie weet maakt het dan niemand uit dat Romney ooit bisschop bij de mormonen is geweest.

Romney was na zijn studie rechten jarenlang een succesvol zakenman. Verschillende bedrijven haalde hij door zijn adviezen uit de rode cijfers. Zijn grote doorbraak beleefde Romney toen hij die prestatie herhaalde bij de Olympische Winterspelen van Salt Lake City in 2002. In 1999 kampte de organisatie van het evenement met een tekort van 379 miljoen dollar. Met een nieuwe staf bracht Romney de uitgaven drastisch terug en liet hij de fondsenwerving enorm toenemen. Na de Spelen kon de organisatie een winst van 100 miljoen noteren. Een prestatie van Olympisch niveau, zeker nadat de aanslagen van 11 september er nog even tussendoor kwamen fietsen.

Van 2003 tot 2007 was Romney gouverneur van Massachusetts. Zijn belangrijkste wapenfeit was dat hij zorgverzekering voor alle inwoners voor elkaar kreeg. Daarmee kan hij er prat op gaan een voorzet te hebben gedaan voor een oplossing op landelijk niveau van een steeds prangender probleem: de stijgende kosten van de gezondheidszorg en het grote aantal onverzekerde Amerikanen.

Critici vragen zich echter af of wat lukte in het welvarende Massachusetts wel mogelijk is in heel Amerika. Romney moest bovendien toezien hoe tijdens zijn gouverneurschap het homohuwelijk in zijn staat gelegaliseerd werd. Daar was hij het niet mee eens: „Een huwelijk is niet alleen iets tussen twee volwassenen, het is er in de eerste plaats voor de kinderen. Kinderen in Amerika hebben recht op een vader en een moeder.”

Romney was en is warm voorstander van de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Irak. Ook het sturen van meer troepen kan op zijn steun rekenen, als daarmee de stabiliteit in de regio gewaarborgd kan worden.

mailIcon print |