(Novum/AP) - President George Bush heeft dinsdagavond in zijn State of the Union voor het Amerikaanse Congres om steun gevraagd voor zijn nieuwe aanpak in Irak.
Tevens sprak Bush zich in zijn toespraak uit voor nieuwe milieumaatregelen, die onder meer moeten leiden tot een afname van 20 procent in het benzineverbruik in 2017. De Amerikaanse economie zal daardoor minder afhankelijk worden van olie en de import van olie vanuit het Midden-Oosten zal met 75 procent omlaag gebracht kunnen worden, aldus de president. De afname in het benzineverbruik moet bereikt worden met de productie van alternatieve brandstoffen zoals ethanol en strengere verbruikseisen voor auto's.
In reactie op de speech van Bush zeiden Democraten dat de president rekening zal moeten houden met hun wensen, nu zij voor het eerst in twaalf jaar de meerderheid voeren in het Congres. Zij kondigden een stemming aan waarin zij zich tegen het sturen van meer troepen naar Irak zullen uitspreken. Ook binnen Bush' eigen Republikeinse gelederen gaan steeds meer stemmen op tegen troepenversterking in Irak. Bush heeft er in de peilingen nog nooit zo slecht voor gestaan als nu.
De agendapunten van Bush' zesde State of Union werden vooraf al beschouwd als een poging van de president om met binnenlandse aangelegenheden de aandacht van het publiek van Irak af te leiden en de Democraten te paaien. Een goede samenwerking met de Democraten is, nu zij in het Congres de dienst uitmaken, voor Bush onontbeerlijk. Zo voerde hij onder meer de falende gezondheidszorg, onderwijs, en immigratiewetgeving op, het soort onderwerpen dat doorgaans steun vindt onder Democraten.
Ondanks de aandacht die Bush gaf aan binnenlandse aangelegenheden, bleven de schade en de slechte omstandigheden waar mensen in de zuidelijke staten Mississippi en Louisiana nog steeds in leven als gevolg van de orkaan Katrina anderhalf jaar geleden, in de State of the Union ongenoemd. Dit is veel mensen een doorn in het oog, omdat zij de uitgaven van de overheid aan de Iraakse missie vergelijken met de naar verhouding minieme investeringen die zijn gedaan in de wederopbouw van het getroffen gebied.
Hoewel hij in zijn rede opriep om het benzineverbruik terug te brengen, is het milieubeleid dat Bush voorstelt volgens velen nog veel te vrijblijvend. De Democratische senator Jeff Bingaman, voorzitter van de senaatscommissie voor energie, zei dat de president het feitelijke probleem van klimaatverandering vermijdt, omdat hij een vermindering van de uitstoot van broeikasgassen niet verplicht wil stellen.
Toch blijft de Iraakse kwestie het meest bekritiseerde punt van de visie die de president dinsdagavond uiteenzette. Senator Jim Webb, die door de Democraten was uitgekozen om het commentaar van hun partij te verwoorden, zei dat de VS gijzelaar zijn geworden van de situatie die Bush in Irak gecreëerd heeft. Hij pleitte voor een nieuwe richting, gekenmerkt door diplomatie en een geleidelijke troepenterugtrekking.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.