*

 

Oostenrijkse schilder Adolf Frohner overleden

Door: redactie − 25/01/07, 11:19

(Novum/AP) - Adolf Frohner, een van de bekendste abstracte schilders van Oostenrijk, is woensdag op 72-jarige leeftijd een plotselinge, natuurlijke dood gestorven. Dat heeft de Oostenrijkse publieke omroep gemeld. Frohner was een van de oprichters van de Weense kunststroming het actionisme.

Vijf dagen voor zijn dood was de artiest nog aanwezig bij een ceremonie die het begin van de bouw inluidde van een naar hem vernoemd museum, het Frohner Forum, dat later dit jaar zijn deuren zal openen.

De schilder, die zich ooit voor drie dagen liet inmetselen om te ervaren hoe het is om een geïsoleerde waarnemer te zijn, werd in 1934 geboren in de deelstaat Neder-Oostenrijk. In het begin van de jaren '60 wendde hij zich tot het actionisme, dat het bekendst werd door het werk van zijn vriend en collega Hermann Nitsch, die met bloed en ingewanden van dieren schilderde. De beweging werd destijds bekritiseerd vanwege zijn gewelddadige afbeeldingen van vastgebonden en verkrachte vrouwen.

De Oostenrijkse kanselier Alfred Gusenbauer noemde woensdagavond in een verklaring het actionisme een van de meest productieve naoorlogse kunststromingen en hij prees Frohner, omdat hij kunst gebruikte om tegen sociale omstandigheden in opstand te komen.

Frohner werd geïnspireerd door het werk van Cezanne en Picasso, en vergaarde zelf roem met het schilderen van vlezige vrouwfiguren in het kader van zijn ontdekkingstocht naar het menselijk lichaam.

mailIcon print |