*

 

Ban Ki-moon op VN-Klimaattop: doorbraak nodig

Door: redactie − 24/09/07, 22:12

(Novum/AP) - Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Ban Ki-moon heeft maandag op een door de VN belegde topconferentie over klimaatverandering gesteld dat 'de tijd voor twijfel voorbij is' en dat op korte termijn een doorbraak nodig om de uitstoot van broeikasgassen scherp te verminderen.

In antwoord op Amerikaanse bezwaren dat aanzienlijke reductie op korte termijn onmogelijk is, omdat dan de Amerikaanse economie te zeer zou lijden, benadrukte Ban juist dat het uitblijven van maatregelen desastreus zal blijken te zijn. "Geen actie nu zal op de lange termijn de kostbaarste activiteit van alle blijken te zijn", waarschuwde de VN-chef.

Ban zei daarnaast dat de VN 'het gepaste forum' voor onderhandelingen op wereldwijd niveau vormen, een indirect verwijt aan het adres van Washington, dat een afzonderlijk forum van de voornaamste uitstoters van broeikasgassen op touw zette.

Terwijl Washington zich blijft verzetten tegen limieten, keurden in Californië de Republikeinse gouverneur Arnold Schwarzenegger en het door Democraten geleide Congres een wet goed die vereist dat bedrijven voor 2020 hun uitstoot met een kwart verminderen. "Californië dwingt de Verenigde Staten de discussie achter zich te laten en maatregelen te nemen", zei Schwarzenegger in New York.

Op de eendaagse bijeenkomst, waaraan werd deelgenomen door zo'n tachtig premiers en presidenten, voerden naast Ban en Schwarzenegger onder meer Al Gore en de Duitse bondskanselier Angela Merkel het woord.

De Amerikaanse president George Bush schitterde door afwezigheid, maar zou maandagavond aanzitten aan een door Ban georganiseerd diner voor een beperkt aantal hoofdrolspelers. Bush organiseerde zijn eigen klimaattop op donderdag en vrijdag in Washington, waaraan zestien landen deelnemen. Het forum wordt het eerste van een reeks van bijeenkomsten over de klimaatkwestie.

Critici vrezen dat het afzonderlijke proces, waarvoor ook India en China zijn uitgenodigd, de wereldwijde inspanningen van de VN ondermijnt. De VS houden in principe vast aan vrijwillige beperking van de uitstoot door het bedrijfsleven en technologische verbeteringen.

De Franse president Nicolas Sarkozy stelde dat alle ontwikkelde landen en de grootste uitstoters van broeikasgassen zich voor 2050 moeten verplichten tot een reductie van 50 procent. Sarkozyk, die het woord voerde namens de Europese Unie, benadrukte net als Ban dat het VN-forum het enige 'efficiënte en legitieme kader' is om de opwarming van de aarde aan te pakken.

mailIcon print |