(Novum/AP) - Voorlopige resultaten van de parlementsverkiezingen die maandag op Jamaica werden gehouden laten een zeer nipte overwinning voor de oppositie zien. De regerende partij van premier Portia Simpson Miller weigerde zich daar na twintig jaar onafgebroken aan de macht te zijn geweest zonder slag of stoot bij neer te leggen en speelde al voor de officiële bekendmaking van de uitslag openlijk met het idee van een hertelling.
De Jamaica Arbeiderspartij (JLP) zou volgens de meest recente cijfers 31 van de zestig zetels in het Huis van Afgevaardigden binnenhalen. De Jamaicaanse kiesraad liet weten dat het nog twee dagen kan duren voordat alle stemmen geteld zijn en er een volledige uitslag kan worden gemeld.
Simpson Miller, die als eerste vrouwelijke premier van Jamaica vorig jaar J.P. Patterson bij diens pensioen verving, weigerde in de nederlaag te berusten en begon na bekendmaking van de voorlopige uitslag met modder te gooien. Zij beschuldigde kandidaten van JLP ervan nog campagne te hebben gevoerd na de sluitingstermijn en dat zij 'stemmen hadden gekocht'. Ook zei ze dat leden van haar Nationale Volkspartij (PNP) ten onrechte verhinderd werden hun stem uit te brengen.
Niettemin gingen aanhangers van de JLP maandagavond de straat op om de overwinning te vieren. Toeterend reden zij door de straten van Kingston en hingen zij uit de ramen. Partijleider Bruce Golding, wiens optreden werd ingeluid door het Bob Marley-nummer Coming in from the cold, sprak bij het hoofdkwartier voor een uitzinnige menigte.
Hij zei in zijn toespraak dat het nog lastig zou kunnen blijken om te regeren met een meerderheid van slechts een enkele zetel. Hij sprak de hoop uit dat drie zetels die PNP met een marge van enkele honderden stemmen won, in de uiteindelijke verkiezingsuitslag alsnog aan zijn partij zouden worden toegewezen.
De verkiezingen verliepen volgens Amerikaanse waarnemers rustig, zonder het geweld waarmee de verkiezingen op Jamaica in de jaren '70 en '80 gepaard gingen. Bij één incident vuurden aanhangers van de regeringspartij schoten af op een kerk, nadat zij daarvoor ruzie hadden gekregen met aanhangers van de oppositie. Onmiddellijk werd de omgeving van de kerk overspoeld door zwaar bewapende soldaten en politie. Er werden geen gewonden gemeld.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.