*

 

'Toch meer bouwen op Westoever'

Door: redactie − 14/05/08, 15:35

(Novum/Ap) - De Israëlische minister van huisvesting geeft volgende week officieel zijn goedkeuring aan plannen om honderden nieuwe huizen te bouwen in een nederzetting op de Westoever. Dat heeft de religieuze Shas-partij, een politieke bondgenoot van premier Ehud Olmert, woensdag bekendgemaakt. De plannen zetten de vredesbesprekingen tussen Israël en de Palestijnen verder onder druk.

Shas, de havik in de Israëlische coalitieregering, kwam met het nieuws naar buiten enkele uren voordat de Amerikaanse president George Bush in Israël arriveerde. Bush probeert Israël en de Palestijnen tot een vredesakkoord te pressen.

Een woordvoerder van minister van huisvesting Zeev Boim ontkende de mededeling van Shas, maar sloot niet uit dat er op een later moment toch gebouwd zal worden in de nederzetting Betar Illit, vlakbij Jeruzalem.

De nieuwe huizen komen volgens Shas op land te staan dat de Palestijnen voor hun toekomstige staat willen gebruiken. De plannen maken het de Palestijnse president Mahmoud Abbas mogelijk nog lastiger de Palestijnen ervan te overtuigen dat een eigen staat alleen bereikt kan worden via diplomatie en niet door geweld.

Een woordvoerder van Olmert zei niets te weten van de plannen. Wel liet hij weten dat eventuele bouwplannen in Betar Illit niet in tegenspraak zijn met eerdere uitlatingen van Olmert.

Het vredesplan dat de basis vormt voor de in november hervatte en door de VS gesteunde vredesbesprekingen verplicht Israël de bouw van nieuwe nederzettingen te staken. Maar volgens Israël geldt die verplichting niet als het gaat om nederzettingen in gebieden die Israël ook na een eventueel vredesverdag met de Palestijnen hoopt te behouden.

"Wij hebben gezegd dat er geen nieuwe nederzettingen zullen worden gebouwd, dat er geen onteigening van grond zal plaatsvinden ten behoeve van nieuwe nederzettingen en dat ons beleid zich niet zal richten op de uitbreiding van nederzettingen", zei Olmerts woordvoerder Mark Regev.

De Palestijse onderhandelaar Saeb Erekat zei dat de tegenstrijdige berichten van Boims ministerie het vredesproces niet ten goede komen. "Proberen ze ons voor de gek te houden - of iemand anders?", zei hij. "Ik vind echt dat ze de knoop moeten doorhakken. Òf Israëlische nederzettingen, òf vrede. Allebei tegelijk is niet mogelijk."

mailIcon print |