*

 

Winkeliers niet alert op terreurdreiging

Door: redactie − 17/08/05, 20:23

(Novum) - De Nederlandse detailhandel is nauwelijks alert op terreurdreiging. Een van de redenen is de te grote administratieve last. Deze zorgt ervoor dat winkeliers niet in staat zijn te controleren waar verkochte goederen naartoe gaan. Ook zijn winkeliers niet bang voor terreur, waardoor hun aandacht voor mogelijke dreigingen minimaal is. Dat zegt de Raad Nederlandse Detailhandel (RND) tegen Novum Nieuws.

LPF-Kamerlid Joost Eerdmans heeft vorige week een internetsite gelanceerd, waarop onder meer tips en adviezen staan over het voorkomen van terreuraanslagen. Winkeliers worden op terreurfolder.nl opgeroepen goed in de gaten te houden welke artikelen worden gekocht of gestolen. De RND stelt dat dit, gezien de administratieve lasten, niet altijd mogelijk is.

De controle op het aanschaffen van gevaarlijke stoffen is volgens de RND minimaal. Momenteel moeten winkeliers in Nederland alleen melding maken van de aanschaf van grote hoeveelheden kunstmest door particulieren. "Daar kunnen makkelijk bommen van worden gemaakt", licht RND-woordvoerder Pieter Walraven toe.

De winkeliers in de binnenstad van Amsterdam en Rotterdam houden zich naar eigen zeggen niet bezig met eventuele terreuraanslagen. "De mensen in Nederland zijn te nuchter om echt bang te worden", denkt Habiba Alitou van de Amsterdamse ondernemingsvereniging Kalverstraat. "Je kunt het toch niet voorkomen." In Rotterdam zijn de handelaren 'al druk genoeg met het letten op winkeldieven', zegt Wim den Haring van de winkeliersvereniging Schiedamseweg.

De politiek reageert verdeeld op de huidige situatie. De VVD en SP zijn van mening dat winkeliers geen recherchetaken moeten uitvoeren. "Winkeliers zijn geen verlengstuk van de politie, maar ze moeten wel opletten", stelt het liberale Kamerlid Frans Weekers. GroenLinks vindt bij monde van Kamerlid Ineke van Gent dat Eerdmans overdrijft op de website. "We moeten het wel in de juiste proporties blijven zien."

De PvdA vindt dat de overheid te weinig doet om winkeliers waakzamer te maken. Volgens Kamerlid Peter van Heemst hadden de ministers Johan Remkes (Binnenlandse Zaken, VVD) en Piet Hein Donner (Justitie, CDA) 'allang' moeten laten weten welke rol zij zien weggelegd voor winkeliers in de strijd tegen terreur.

In een reactie zegt het ministerie van Justitie in gesprek te zijn over de kwestie met de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst. "Wij onderzoeken of we winkeliers kunnen betrekken bij het voorkomen van terrorisme."

mailIcon print |