*

 

Het CDA wil terug naar de tijd waarin de omroep beleid bepaalde

Leo van Essen − 18/10/06, 16:46

De nieuwe mediawet kon er alleen komen met de steun van het CDA, maar de christen- democraten hebben spijt.

CDA-woordvoerder Joop Atsma raakte gisteren in een klein debatje over de voorgenomen verwijdering van ’Lingo’ van de publieke zender in een onaangename spagaat. Door dat voornemen in de politieke arena te bespreken, nam hij het risico voor lief dat men gaat denken dat het CDA zich met de inhoud van publieke programma’s wil bemoeien. Maar met dat ene individuele programma als aanleiding, wilde hij de de principiële vraag aansnijden wie in Hilversum nu eigenlijk uiteindelijk de macht moet hebben.

Atsma kwam er niet helemaal uit. Steun van zijn partijgenote, minister Van der Hoeven van onderwijs en cultuur, kreeg hij ook niet. Zij ging niet verder dan de mededeling dat zij zich niet wil bemoeien met de programmering in Hilversum en de inhoud van programma’s. Atsma kreeg slechts het toezegginkje dat Van der Hoeven, als de partijen er echt niet uitkomen, uiteindelijk wel ’wil gaan praten’.

Sinds de vorig jaar van kracht geworden nieuwe mediawet is de macht van de omroepverenigingen in Hilversum aanzienlijk kleiner. Waren het vroeger de omroepvoorzitters die de coördinatoren van de drie netten aanstuurden, nu is dat de van de omroepen volledige onafhankelijke Raad van bestuur van de publieke omroep.

Bovendien, en dat steekt het CDA bovenmatig,zijn de netcoördinatoren bijna onaantastbaar. Omroepverenigingen hebben sinds kort niet meer een vaste zender, maar leveren programma’s voor een van de drie netten. Elk net heeft een eigen, door de netcoördinator uitgewerkt, profiel: verdiepend, verstrooiend en speciaal gericht op een jeugdiger publiek.

Deze uitwerking van de wet was niet de bedoeling van het CDA, toen het zijn steun gaf aan het wetsvoorstel. De omroepen zijn dan wel net niet simpele productiehuizen geworden die de bestelling van de netcoördinator uitvoeren, hun zeggenschap over het eigen product is vooral door de nadruk op netprofielen aanzienlijk ingeperkt.

In april kondigde CDA-fractievoorzitter Verhagen aan daar nog voor de zomer van af te willen. Maar alleen de PvdA bood steun aan – een prijs die het CDA toen te hoog was.

Atsma’s strijd tegen de netcoördinatoren is een voorproefje van de opstelling die CDA zal hebben, mocht de partij deel gaan nemen aan de onderhandelingen over een nieuw kabinet. De autonomie en de macht van de omroepen dient hersteld te worden.

De partij staat in dat streven behoorlijk alleen. Alleen de PvdA komt in de buurt. De sociaal-democraten willen drie zenders met een eigen profiel, maar dat profiel moet niet gericht zijn op doelgroepen als hoger opgeleiden of jongeren. Het profiel moet bepaald worden door de omroepverenigingen. Dat zou het CDA als muziek in de uren klinken, ware het niet dat de PvdA wel de omroepverenigingen wil laten fuseren en tot drie terugbrengen. En die prijs wil het CDA niet betalen.

mailIcon print |