*

 

Tbs-rapport oogst lof in Tweede Kamer

Door: redactie − 14/06/06, 17:20

(Novum) - De Tweede Kamer is zeer te spreken over de aanbevelingen van het rapport over het tbs-stelsel dat vorige maand is gepresenteerd. De Kamer debatteert woensdag met de leden van de tijdelijke commissie tbs over hun bevindingen. Het rapport biedt veel perspectief om het stelsel te verbeteren, vindt de Kamer.

De commissie concludeerde dat het tbs-stelsel 'niet achterhaald' is. Het advies luidt dat de proefverloven voor mensen met tbs worden gehandhaafd. De voorwaarden voor de verloven moeten wel worden aangescherpt. Na afloop van de behandeling zouden delinquenten negen jaar in de gaten moeten worden gehouden. Nu is dat nog drie jaar. Door de wijziging moet justitie meer grip kunnen houden op tbs'ers die terugkeren in de maatschappij.

De Kamer is erg te spreken over dit voorstel, maar bepleit flexibiliteit en maatwerk. De fractie van de VVD stelde voor op elke tbs-kliniek een onafhankelijk college in te stellen dat alle verzoeken om verlof toetst en de verantwoordelijkheid draagt als het misgaat. De fracties van de PvdA en D66 zien wel wat in dit voorstel.

De voornaamste aanleiding voor de instelling van de onderzoekscommissie was dat vorig jaar tbs'er Wilhelm S. tijdens zijn verlof ontsnapte en een bejaarde Amsterdammer zou hebben gedood. De afgelopen jaren ontsnapten er gemiddeld negentig tbs'ers per jaar, van wie er circa tien een geweldsdelict pleegden.

Een ander punt waarover de Kamer discussieerde is de mogelijkheid van gedwongen medicatie bij patiënten, bijvoorbeeld bij zedendelinquenten. De commissie is hier voorstander van. Vrijwel alle partijen zien wel wat in deze mogelijkheid. De Kamer wil graag in de toekomst op de hoogte worden gehouden van wat er met de aanbevelingen uit het rapport gebeurt. Het ministerie van Justitie zou jaarlijks moeten rapporteren.

Woensdagavond debatteert de Kamer verder.

mailIcon print |