*

 

Navo-topman: terugtrekken troepen wereldwijde ramp

Door: redactie − 07/12/07, 13:38

(Novum) - De terugtrekking van buitenlandse troepen uit Afghanistan leidt tot een wereldwijde ramp. Dat zei de civiele vertegenwoordiger van de Navo in Afghanistan Daan Everts vrijdag tijdens de hoorzitting over de verlenging van de Nederlandse Isaf-missie in Uruzgan. De Tweede Kamer hoort betrokkenen bij de missie om daarna een mening te vormen over een langer verblijf in de Zuid-Afghaanse provincie.

De ramp bestaat volgens Everts uit een toename van wereldwijde onveiligheid. Daarnaast zou terugtrekking van de troepen leiden tot een grote humanitaire ramp in Afghanistan. Volgens Everts is het daarom ook 'verlicht eigenbelang' van het westen om in Afghanistan te blijven. Ook na 2010 is de internationale gemeenschap 'nog jaren' bezig met Afghanistan, stelde hij.

De Navo-vertegenwoordiger gaf toe dat er in het verleden te veel aandacht was voor het militaire aspect van de strijd tegen de Taliban. Volgens hem concentreert de missie zich nu meer op de samenhang tussen veiligheid in de regio, goed bestuur en de aandacht voor ontwikkeling en reconstructie van de bevolking en het land.

De zogenoemde 'Afghanisering', het betrekken van Afghaanse burgers bij de wederopbouw van het land en het creƫren van veiligheid, is volgens Everts op dit moment een van de belangrijke aandachtspunten van de buitenlandse aanwezigheid in Afghanistan.

De Taliban weten dat ze de strijd niet kunnen winnen, stelt Evers. "De Taliban hopen dat wij moe worden en de boel laten voor wat die is. Het komt aan op een 'test of will', zoals de Engelsen het noemen".

Everts betoogde dat 'de harde kern' van de Taliban klein is en dat de grote meerderheid bereid is tot gesprekken. "Met iets meer toegeeflijkheid valt er te praten. Het afgelopen halfjaar is de wil toegenomen om tot gesprekken te komen."

mailIcon print |