*

 

Nederlanders klagen vaker over pesten op werk

Door: redactie − 26/11/07, 19:15

(Novum) - Werknemers in Nederland doen vaker melding van pesten, geweld en intimidatie dan gemiddeld in Europa. Twee op de drie artsen en verpleegkundigen zou er regelmatig mee te maken hebben. Dat staat in de jaarlijkse Arbobalans die minister van Sociale Zaken Piet Hein Donner (CDA) maandag naar de Tweede Kamer heeft gestuurd.

Ook bejaarden- en kinderverzorgers en gezinshulpen zouden er vaker mee te maken hebben. Dat komt mogelijk doordat in Nederland veel mensen in de dienstverlening werken, stelt het ministerie, en daardoor direct in aanraking komen met lastige patiënten, klanten of leerlingen.

Los van de ongewenste omgangsvormen scoort Nederland in vergelijking met andere landen in Europa over het algemeen gunstig op het gebied van arbeidsomstandigheden, luidt de conclusie van de Arbobalans. Zo zouden werknemers relatief weinig blootstaan aan lichamelijke risico's op het werk en gevaren door hun werkomgeving. De kwaliteit van het werk is vorig jaar stabiel gebleven: werknemers staan niet meer bloot aan risico's op het werk dan in voorgaande jaren.

Het aantal dodelijke arbeidsongevallen blijft sinds 2001 afnemen, evenals langdurig verzuim. Andere conclusies zijn dat in tal van sectoren medewerkers voor het eerst een lichte stijging van de werkdruk ervaren. Dat geldt in het bijzonder voor onderwijzers en werknemers in de zorg. Arbeidsgehandicapten met een baan hebben veel klachten omdat zij relatief vaak in beroepen werken met veel risico. Bij hen zou de behoefte aan maatregelen groot zijn.

De beroepsgroepen die relatief veel bloot staan aan lichamelijk risico's zijn schilders, loodgieters, bankwerkers en bouwvakkers. Zogenoemde psychosociale risico's als werkdruk, agressie en geweld komen vaker voor bij de brandweer, politie, buschauffeurs, verpleegkundigen en onderwijzers.

De Arbobalans wordt door TNO opgesteld, in opdracht van Sociale Zaken. De nieuwe Arbowet van begin volgend jaar gaat ervan uit dat werkgevers en werknemers samen afspraken maken over een veilige werkomgeving, licht Donner toe. Werkgevers zijn daarmee volgens de minister op de goede weg.

mailIcon print |