Als het aan minister Ter Horst ligt, is het straks gedaan met de SP-gewoonte om inkomens in de partijkas te storten. Jan Marijnissen is boos.
SP-leider Jan Marijnissen noemt het voornemen van minister Ter Horst (binnenlandse zaken) om de overheid niet meer te laten meewerken aan de inkomensafdracht van SP-politici een „schandelijke inmenging in de interne aangelegenheden van een succesvolle concurrent van de PvdA”.
Daarmee geeft Marijnissen aan in het plan van Ter Horst een aanval te zien van de PvdA op de SP. „Het is legaal en niet onoorbaar. Wij hebben deze regeling al dertig jaar”, zei hij zaterdag op de SP-partijraad. Hij noemde de regeling ’een eerlijke en solidaire kroonjuweel van de partij’. De SP zal zich dan ook fel verzetten tegen wijziging van de regeling.
Ter Horst vindt het, net als haar voorganger Remkes, principieel onjuist dat overheden het honorarium van SP-politici (parlementariërs, wethouders, raadsleden, statenleden) rechtstreeks storten in de partijkas. Daaruit krijgen de SP’ers vervolgens naar redelijkheid een vergoeding. Volgens de minister moet het salaris direct naar de politici gaan, zodat zij zelf kunnen beslissen of zij een deel afdragen aan hun partij. Zij wil daartoe de wet wijzigen, want wat de SP nu doet is legaal.
Toch reageert SP-penningmeester Marga van Broekhoven verbaasd op de lijn van Ter Horst. Volgens haar zijn politici, net als andere burgers, vrij om te kiezen op welk rekeningnummer zij een vergoeding gestort krijgen. Van Broekhoven vraagt zich af wat de bewindsvrouw hiertegen wil doen. „Want dan zal ze het Burgerlijk Wetboek moeten aanpassen. Dat zou betekenen dat de overheid gaat bepalen waarheen burgers bij het sluiten van een overeenkomst geld laten overmaken.”
De SP heeft ooit voor deze afdrachtregeling gekozen, omdat zij vindt dat politici niet meer hoeven te verdienen dan degenen van wie ze de belangen behartigen. Daarnaast wil de SP ’baantjesjagers’ buiten de deur houden. Hoewel er zo nu en dan ruzie ontstaat over deze partijafspraak (de kwestie-Lazrak bijvoorbeeld) wordt dit nog steeds door een grote meerderheid van de partij gesteund.
Deze principiële uitgangspunten kunnen ook blijven bestaan bij een gewijzigde regeling, waarbij politici hun honorarium vrijwillig storten in de partijkas, zoals de meeste andere partijen doen. Maar er is wel één verschil: de SP heeft dan minder grip op de geldstromen dan nu het geval is.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.