Zes partijen in de Tilburgse gemeenteraad, aangevoerd door het CDA, willen regels stellen aan kunst die ’onnodig kwetsend’ is voor ’bepaalde groepen’. De PvdA, coalitiegenoot van de christen-democraten, spreekt van censuur. „Zelfs in Staphorst wordt deze discussie niet gevoerd.”
De aanleiding voor de zes partijen om de criteria voor kunstsubsidie aan te willen scherpen is de ’moderne kruisweg’, een werk in wording van twee Tilburgse kunstenaars: tekenaar Jeroen de Leijer en voormalig stadsdichter Nick J. Swarth. In hun project laten ze Jezus in postmoderne setting de ’levensweg’ afleggen, met vrouwen in bikini en hamburgertenten langs de route. Dit stuit op weerstand onder katholieken.
De gemeentelijke commissie die oordeelt over de artistieke waarde van plannen voor kunst in de openbare ruimte adviseerde positief over de moderne kruisweg. Het college van b. en w. nam dit advies over en verleende 50.000 euro subsidie. De bedoeling is dat het werk vanaf januari wordt tentoongesteld in het Tilburgse theater De Vorst.
Intussen ergert een deel van de katholieken in Tilburg zich groen en geel. In de gemeentepolitiek is deze ergernis nu verwoord. Het CDA krijgt steun van vijf raadsfracties voor een voorstel dat er uiteindelijk toe moet leiden dat de gemeente ’kwetsende’ kunst niet subsidieert. Het kunstwerk en het subsidiebesluit tonen volgens de criticasters duidelijk aan dat het in de huidige procedure aan morele criteria ontbreekt. De politiek zou dergelijke criteria moeten opstellen, aldus de zes partijen (samen goed voor 19 van de 39 zetels in de raad). De vier overige fracties in de Tilburgse raad zijn daar op tegen.
Vooral de PvdA trekt fel van leer tegen coalitiegenoot CDA. De partij neemt daarbij een rel binnen de coalitie met CDA en GroenLinks voor lief. N. Van Trier, PvdA-cultuurwoordvoerder, vergelijkt het CDA zelfs met Al-Kaida. Het initiatiefvoorstel is volgens hem vergelijkbaar met de premie die deze terreurbeweging op het hoofd heeft gezet van de Zweedse kunstenaar die Mohammed afbeeldde als een hond. „Het CDA vindt immers dat een groepering die zich gekwetst voelt het recht heeft om in te grijpen in de kunst.”
Vanavond komt het voorstel in de Tilburgse gemeenteraad. Door de stemverhouding kan absentie of een van de fractie afwijkende stem van één raadslid de doorslag geven.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.