Demente bejaarden lijden iets minder onder depressies wanneer ze de hele dag in goed verlichte kamers vertoeven. Felle verlichting vertraagt ook de cognitieve achteruitgang van deze mensen, zij het bescheiden.
Onderzoekers van het Nederlands Instituut voor Neurowetenschappen melden dit in het tijdschrift JAMA (11 juni), The Journal of the American Medical Association. Gedurende gemiddeld vijftien maanden volgden zij 189 demente ouderen in twaalf verzorgingshuizen in Friesland en Noord-Holland.
In de helft van de dagverblijven in deze instellingen brandde van ’s morgens 9 tot ’s middags 6 uur een groot aantal tl-buizen, goed voor een lichtsterkte van 1000 lux. Dat is drie keer zo sterk als gebruikelijk is in verzorgingstehuizen. In de andere ruimtes was het licht gedempt tot 300 lux.
Dat lichttherapie het gemoed van ouderen positief beïnvloedt, is bekend. Ook bij de demente bejaarden bleek dat het geval: de symptomen van depressie namen met 19 procent af. Verscheidene testjes leerden dat de aantasting van hun cognitieve vermogens iets langzamer verloopt (met 5 procent) en dat ze kleine dagelijkse bezigheden langer zelf kunnen verrichten. Zo waren zij langer in staat zelf te eten of naar het toilet te gaan.
Naast het extra licht kregen sommige ouderen ’s avonds het hormoon melatonine toegediend, anderen een placebo. De melatonine-gebruikers vielen iets eerder in slaap en sliepen wat langer (6 procent).
Demente bejaarden die zowel melatonine slikten als de hele dag in fel licht zaten, vertoonden ook minder agressief gedrag.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.