*

 

Steeds meer mensen melden misdaad

Van onze verslaggever − 09/02/08, 02:30

Het meldpunt Meld Misdaad Anoniem is vorig jaar vaker gebeld dan het jaar ervoor. Dankzij tips werden in totaal 879 misdrijven opgelost.

Steeds meer mensen pakken de telefoon om een misstand te melden bij Meld Misdaad Anoniem (M). In 2007 kreeg M ruim 80.000 telefoontjes, tegen ruim 67.000 een jaar eerder, een stijging van 19 procent.

Uit het jaarverslag over 2007 blijkt dat mede dankzij anonieme tips in 2007 een kwart meer misdrijven zijn opgelost dan in 2006. Dit waren er 879, waarbij 1111 mensen werden aangehouden.

De meeste verdachten (101) werden ingerekend door Regiopolitie Rotterdam-Rijnmond. Opvallend is ook de stijging van het aantal voorkomen misdrijven, in totaal 98. In 2006 waren dit er nog 75.

Maar liefst 1192 van de meldingen gingen over geweld, zoals bedreiging en vernieling. M werd 228 keer gebeld over overvallen. Net als in voorgaande jaren kwamen er aan het eind van het jaar veel meldingen binnen over explosief materiaal (vuurwerk). In heel 2007 waren dat 223 tips. Regiopolitie Zaanstreek Waterland kon de meeste kilo’s (1.005 kg) onschadelijk maken.

Opvallend is ook de toename van het aantal meldingen over milieudelicten. Bijna een kwart meer dan in 2006. De M-campagne tegen illegale vervuilde grondtransporten heeft hieraan bijgedragen.

Er kwamen ook meldingen binnen over dierenmishandeling. Deze gingen onder meer over een illegale slachting van schapen, gedumpte kadavers die waren besmet met blauwtong en het smokkelen van tropische zangvogels. De Algemene Inspectiedienst (AID) kon in al deze gevallen uiteindelijk een proces verbaal opmaken.

Het aantal misdrijven dat mede door een M-tip kon worden voorkomen nam in 2007 aanzienlijk toe. Zo kon het Explosieven Opruimings Commando (EOC) op 4 oktober bij een pinautomaat in Amsterdam Geuzenveld een bom onschadelijk maken.

Ook kreeg M vlak voor de jaarwisseling een melding over brandstichting. Een onbekende groep jongeren zou plannen hebben om het huis van een medewerker van politie Haaglanden in brand te steken tijdens de jaarwisseling. De melding is besproken met de betreffende medewerker. Politie Haaglanden nam direct maatregelen, stelde in de omgeving van het huis verscherpt toezicht in en voerde gesprekken met twee verdachte jongeren en hun ouders. Wellicht is de poging tot brandstichting door deze M-melding voorkomen.

mailIcon print |