*

 

'Militairen Uruzgan hebben advocaat nodig'

Door: redactie − 25/01/08, 11:43

(Novum) - De militairen in Uruzgan die worden gehoord in de 'eigen vuur-zaak' zouden moeten worden bijgestaan door een advocaat. Dat zei advocaat Peter Reitsma vrijdagochtend in het radioprogramma Argos. Volgens justitie is rechtshulp nu nog niet nodig omdat alle betrokkenen als getuigen worden gehoord en nog niemand in het beklaagdenbankje zit.

Het Openbaar Ministerie heeft twee officieren van justitie en een parketsecretaris naar Uruzgan gestuurd om onderzoek te doen naar de dood van de twee Nederlandse militairen die twee weken geleden door eigen vuur omkwamen. Voor het onderzoek is de marechaussee in Uruzgan versterkt met vijf rechercheurs. In dit stadium zou de schuldvraag nog niet worden gesteld.

"Het gaat niet om een strafrechtelijk onderzoek. De feiten worden in kaart gezet", zegt een woordvoerder van het parket in Arnhem, dat militaire zaken behandelt in de uitzending. "Als iemand als getuige wordt gehoord, hoeft daar geen advocaat bij te zijn. Dat is pas aan de orde als iemand als verdachte wordt aangemerkt. Zo steekt de procedure in elkaar."

Reitsma is het hartgrondig oneens met die werkwijze. Samen met een collega heeft hij deze week een brief gestuurd aan staatssecretaris van Defensie Jack de Vries (CDA), het college van procureurs-generaal van het OM en het parket in Arnhem waarin hij de noodzaak van rechtsbijstand voor militairen in uitzendgebieden benadrukt.

De militairen zouden op hun rechten moeten worden gewezen, stelt Reitsma. De raadsman zegt naast deze zaak talloze voorbeelden te kennen van militairen die worden verhoord door de marechaussee zonder dat daarbij een advocaat aanwezig is. "Verklaringen van de militairen die nu nog als getuigen worden gehoord kunnen later mogelijk belastend zijn als zij als verdachte worden aangemerkt. Zij ontberen de rechtsbijstand die hen toekomt."

In de brief stelt Reitsma voor een pool van advocaten op te stellen. Daaruit zou per toerbeurt een advocaat moeten worden aangewezen die in dit soort zaken naar een uitzendgebied reist. Volgens het parket in Arnhem is dat niet nodig, omdat militairen die als verdachte worden aangemerkt naar Nederland worden gevlogen.

mailIcon print |