(Novum) - Minister voor Ontwikkelingssamenwerking Bert Koenders (PvdA) dreigt Afghanistan met het terugtrekken van vijftien miljoen euro voor de justitiesector. Wanneer hij binnen twee maanden geen goed voorstel heeft ontvangen, haalt hij het geld voor dat programma terug. Dat heeft Koenders donderdag gezegd tijdens een donorconferentie in Parijs, meldt zijn ministerie.
Vorig jaar stelde de Nederlandse regering vijftien miljoen euro beschikbaar voor hervorming van de justitiesector, maar Koenders heeft tot zijn teleurstelling nog geen plan gezien. Koenders kondigde in april in de Tweede Kamer al aan dat hij het geld wilde terughalen als er niet snel een plan zou komen.
Ook de voorwaarden die de Nederlandse regering verbindt aan de 210 miljoen euro die voor de komende drie jaar aan Afghanistan is toegezegd, kwamen ter sprake. "Het is van belang dat er een stringenter anticorruptiebeleid wordt gevoerd en er beter bestuur komt."
Op de conferentie werd ook aandacht besteed aan de slecht functionerende politiemacht, de ondoorzichtige benoemingen van lokale bestuurders en het ontbreken van een kieswet en een onafhankelijke kiescommissie die de verkiezingen van volgend jaar moet voorbereiden.
Koenders zei blij te zijn met de steun die de internationale gemeenschap heeft uitgesproken voor de opbouw van Afghanistan. Hij stelt dat er de afgelopen zes jaar veel is bereikt bij de opbouw van het land en dat de samenwerking met de Afghaanse regering moet worden versterkt. Op de conferentie zegden donoren dertien miljard euro toe om het land uit het slop te halen.
Er is volgens hem geen militaire oplossing voor het conflict met de Taliban, ook niet in Uruzgan. "Slechts een politiek verzoeningsproces, dat wordt geleid door de Afghaanse regering, leidt tot duurzame vrede in Afghanistan."
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.