(Novum) - Tegen drie Britten zijn donderdag celstraffen van 23, 19 en 15 maanden geëist omdat zij eind juli vorig jaar met een blaaspijp vier nietsvermoedende voorbijgangers in het centrum van Amsterdam metalen pijltjes in hun rug hebben geschoten vanuit een busje. Justitie beschuldigt de drie van poging tot zware mishandeling met voorbedachten rade en van softdrugs- en wapenbezit. Het Openbaar Ministerie acht bewezen dat twee van de drie ruim vijftienduizend euro hebben witgewassen.
John C. kreeg de zwaarste strafeis aan zijn broek. De 24-jarige C. bekende donderdag opnieuw de vier pijlen te hebben geschoten en ook dat hij de eigenaar van het geld en de drugs was. De 23-jarige Greg B., de eigenaar en bestuurder van het bestelbusje, hoorde negentien maanden cel tegen zich eisen. De derde verdachte, de 22-jarige Joshua C. is eind december vrijgelaten. Justitie eiste tegen hem vijftien maanden.
De officier van justitie noemde het schieten nog erger dan 'gewone' zware mishandeling omdat naalden worden geassocieerd met infectieziekten en besmetting. Hij acht de Britten alledrie verantwoordelijk. Een timide C. bood donderdag tijdens de zitting zijn excuses aan aan de slachtoffers. "Het spijt me heel erg, het was een heel stom idee, ik dacht niet iemand te verwonden." Hij zei zich te realiseren dat hij veel stress had veroorzaakt bij de slachtoffers. Hij had hard gelachen toen hij een van de slachtoffers had geraakt. In een eerdere verklaring sprak hij van een 'grap' en een 'spel', maar dat nam hij terug.
C. verklaarde dat hij de blaaspijp in Amsterdam als souvenir had gekocht 'om mee te spelen en op een doel te schieten'. Toen de rechtbankpresident hem vroeg waarom hij op mensen had geschoten, zei C. dat hij dat nooit had gepland en het 'opeens in hem opkwam'. Hij verklaarde onder invloed van paddo's en alcohol te zijn geweest toen hij schoot met de ongeveer zeven centimeter lange pijlen, die op een injectienaald lijken. Hij schoot vanaf een meter of tien, terwijl het busje langzaam reed. Eerder had hij in zijn huis in Osdorp geoefend op een sinaasappel. In de rechtbank werd een demonstratie gegeven met de blaaspijp.
De mannen uit Liverpool werden eind juli opgepakt nadat vanuit het raam van het busje een pijltje in de rug van K1-vechter Remy Bonjasky was geschoten. Twee dagen daarvoor waren de drie andere passanten in een halfuur tijd beschoten. De boomlange vechtsportkampioen stapte bij de Droogbak in een taxi en achterhaalde het busje bij een benzinestation. Hij kon de inzittenden echter niet tegenhouden en waarschuwde de politie. B. werd even later op een terras opgepakt met de sleutels van het busje bij zich. De twee anderen meldden zich de volgende dag bij de politie.
De politie vond na een tip over een wit busje met Engels kenteken aan de Osdorperweg in Amsterdam-West in een huis een vuurwapen met munitie, drie dozen met 4,5 kilo wiet, de verpakking van een blaaspijp en de vijftienduizend euro. Op de verzendklare dozen stonden Engelse adressen. De verdediging voerde aan dat de politie de woning onrechtmatig heeft betreden omdat de deur openstond toen zij aankwamen. Volgens het OM zou dit op zijn hoogst tot een iets lichtere straf moeten leiden.
B. ontkende te hebben gezien dat C. schoot, terwijl ze vlak naast elkaar in het busje zaten. "Ik was verrast en verbaasd, er was niet over gesproken." Wel erkende B. dat hij het pistool en twee kapmessen had gekocht om zich te beschermen. Hij zou zijn bedreigd maar wilde hier niet verder op ingaan.
Van de derde verdachte zijn DNA-sporen op een pijltje en de pijp aangetroffen en daarom acht het OM hem medeplichtig. Dit ondanks het feit dat het busje maar twee zitplaatsen heeft. Het OM ziet A. als de spil als het gaat om de wiet. Zijn familie zou in criminele kringen verkeren. Hij zou ook de woning hebben gehuurd.
Naast Bonjasky waren de slachtoffers een 28-jarige voetganger bij theater Carré, een 29-jarige scooterrijder bij het Rijksmuseum en een 38-jarige wandelaar op het Singel. De laatste moest zich in een ziekenhuis laten behandelen. Twee slachtoffers hebben een schadevergoeding geëist van in totaal ongeveer tweeduizend euro. Een van hen heeft verklaard erg getraumatiseerd te zijn.
De rechtbank doet over twee weken uitspraak.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.