(Novum) - Vieze brommers moeten duurder worden. Ook moet het kabinet de normen voor de uitstoot van brom- en snorfietsen aanscherpen. Dat vindt een Kamermeerderheid van CDA, PvdA, ChristenUnie en GroenLinks.
Aanleiding is een onderzoek van de Fietsersbond en de Universiteit Utrecht waaruit bleek dat brommers en scooters meer ultrafijne stofdeeltjes uitstoten dan vrachtwagens. In Kamervragen aan minister van Milieu Jacqueline Cramer (PvdA) en staatssecretaris van Verkeer Tineke Huizinga (ChristenUnie) vragen de partijen om maatregelen.
Zo moet de minister de emissie-eisen voor brommers aanscherpen met een fijnstofnorm. Daarnaast moeten vervuilende brommers duurder worden gemaakt. Het gaat dan brom- en snorfietsen met tweetaktmotoren. De aanschaf van brommers en scooters die viertaktmotoren hebben en minder vervuilend zijn, moet aantrekkelijker worden.
Uit het onderzoek bleek dat met name fietsers extreem veel ultrafijne stofdeeltjes inademen. Dat komt doordat ze bij het stoplicht vaak lang naast een brommer staan. De Kamer wil dat gemeenten er op toezien dat brommers binnen de bebouwde kom op de rijbaan rijden en niet op het fietspad.
En bij rollerbankcontroles moet de politie niet alleen letten op de snelheid, maar ook op de uitstoot. Opgevoerde brommers hebben vaak een slechtere uitstoot dan de exemplaren die net uit de fabriek komen, aldus de Kamer.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.