SP-Kamerlid Ulenbelt heeft dinsdagavond aangedrongen op een volledige reconstructie van de brand in het Catshuis, waarbij in 2004 een schilder om het leven kwam.
De SP vermoedt dat geprobeerd is informatie over het incident die schadelijk zou kunnen zijn voor de minister-president, in de doofpot te stoppen. Ulenbelt heeft met name kritiek op de rol van landsadvocaat Henk Grootveld. „Ik kan niet tot een andere conclusie komen dan dat hij de voorzitter was van het doofpotcomité.” In vertrouwelijke documenten staat dat de advocaat van premier Jan Peter Balkenende heeft besloten dat van een gevoelig TNO-rapport geen definitieve versie mocht komen.
Ulenbelt vroeg zich dinsdagavond openlijk af of het kabinet niet op zoek moet naar een nieuwe landsadvocaat. Ook coalitiegenoot PvdA uitte kritiek op de landsadvocaat.
Een onderzoek van TNO leidde enkele jaren terug tot de voorlopige slotsom dat de zeer brandbare wandbekleding in het Catshuis mogelijk heeft bijgedragen aan de korte felle brand. De landsadvocaat heeft volgens de TNO-onderzoeker besloten dat zijn conceptrapport niet mocht worden omgezet in definitieve conclusies. Het rapport is door ambtenaren ook niet overhandigd aan de rijksrecherche, die de brand heeft onderzocht.
PvdA-Kamerlid Anja Timmer noemde het „onbestaanbaar” dat ambtenaren zelfstandig hebben besloten het TNO-rapport niet aan de rijksrecherche te geven. Ook PVV'er Raymond de Roon heeft daarover zeer kritische vragen gesteld aan de premier.
GroenLinks pleitte in het debat voor een parlementaire enquête, waarbij alle betrokkenen onder ede een verklaring moeten afleggen over de gang van zaken rond de Catshuisbrand. De Tweede Kamer moet zelf de regie in handen nemen, aldus GroenLinks-Kamerlid Ineke van Gent.
Het kabinet heeft altijd gezegd dat de fatale brand veroorzaakt is door gebruik van het verboden oplosmiddel thinner door de schilders. Het schildersbedrijf is daarvoor veroordeeld tot een geldboete. Over de consequenties van zeer brandbare wandbekleding in het Catshuis, heeft het kabinet zich niet uitgelaten. Balkenende zei recent nog dat hij niet twijfelt aan de integriteit van zijn ambtenaren.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.