Busbedrijven moeten agressie in het openbaar vervoer aanpakken in plaats van hun chauffeurs aan hun lot overlaten, meent VVD-leider Rutte. Volgens de besturen wordt er echter keihard gewerkt aan sociale veiligheid.
In een open brief in de gratis krant Sp!ts riep Rutte vanochtend de besturen van Arriva, Connexxion en Veolia op om vierkant achter hun werknemers te gaan staan. Volgens hem bagatelliseren ze de problemen, leggen ze de schuld bij de chauffeurs en is de rust in de organisatie meer prioriteit dan de rust in de bus.
„De mensen voelen zich niet serieus genomen en niet gewaardeerd”, concludeert de liberale fractievoorzitter naar aanleiding van gesprekken met verschillende buschauffeurs. Daarom wil hij „de hufters die het onze helden onmogelijk maken hun werk te doen” aanpakken door middel van het toepassen van snelrecht, hoge celstraffen (geen taakstraffen), pepperspray en OV politie. Zodra de „raddraaiers” bekend zijn, wil Rutte dat de besturen hun naam en foto verspreiden onder de buschauffeurs. Verder verwacht hij van de busbedrijven dat ze –als chauffeurs bedreigd of mishandeld worden-de aangifte als bedrijf overnemen. „Graag!” reageren de besturen in een openbare brief in dezelfde krant. „ De wet staat dit echter niet toe, het slachtoffer moet zelf aangifte doen. Dus regelt u dat a.u.b. in een wet en wij kunnen het uitvoeren.”
Verder stellen de besturen zich niet in de kritiek te herkennen. Bovendien betreuren ze het dat Rutte hen via de media benadert in plaats via de geĆ«igende weg. „Dit bevestigt het vermoeden dat wij hebben, na het lezen van de brief, dat u zich kennelijk gedwongen voelt, onder druk van wellicht de peilingen, om mee te gaan deinen op de golven van het populisme”, zo schrijven de besturen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.