opinie En het gebeurde in de week van Barack Obama's inauguratie dat de eersteklassers vijf dagen lang werden opgezogen in een muziekproject van een jazzband. Het gebouw schudt van de drums.
Andere klassen worden baldadig, leerkrachten kreunen, de kaken van leidinggevenden staan strak afgesteld op ’we hebben het er graag voor over’. In de kelder wordt gerepeteerd op ritmische, gesproken mantra's: Tákedimi, tákedimi, tákedimi, tákita, tákita, tákita‿dáaaa taketaketaketake‿.die hele snelle niet drie maar vier keer jongens, en jij daar, waarom zit je onderuitgezakt niks te doen!!!
Nogal eens vervallen scholen in goedkoop applaus voor manke rap op voorgekookt gebonk, als ze ’iets met muziek willen doen’. Deze keer niet. Het is een week van keihard werken. Mohammed, John en Latifa bloeien. Ze takketakketakken precies op de tel, met de snelheid van een repeteergeweer. Kleine Sharon zit bleek in de hal, met zwarte kringen onder haar ogen. ,,Hoofdpijn van het lawaai."
We zijn hier niet op de Mall. Het slotoptreden loopt niet uit op een roerende versmelting van leeftijden, klassen en culturen. Sommige van de begeleidende jazzmusici zien er aan het eind van de week even gesloopt uit als Sharon.
Maar mooi dat er tientallen ouders voor de eindopvoering komen opdagen. Ze slaan zich gelaten door de lange improvisaties van de professionele muzikanten heen, wachtend op het optreden van hun kleintje. Een groep tweedeklassers rebelleert. Sommige leerkrachten trouwens ook: ’’da's geen muziek, da's ruzie!''
Als de eersteklassers zelf mogen spelen, met gezichten die oplichten van toewijding en concentratie, gebeurt er iets goeds. Ze kijken naar de dirigent, luisteren naar elkaar, hun zintuigen staan goed afgesteld. Behalve die van de narcist Nino. Hij mag een pophit zingen, die expres disharmonieert met de jazzbegeleiding. Maar dat heeft Nino zelf niet door, want hij denkt dat hij in een talentenjacht zingt die hem groot zal maken.
Op onze school is deze week iets ingewikkelders gebeurd dan een wonder.
Wera de Lange is theoriedocente op een vmboschool in Amsterdam-Oost
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.