*

 

Aandeel groene stroom gelijk aan 9,5 miljoen huishoudens

Nienke Schipper − 17/01/12, 16:03

Nederlandse consumenten en bedrijven gebruiken steeds meer groene stroom. Het aantal afgeboekte certificaten voor duurzame energie is volgens netbeheerder TenneT het afgelopen jaar met 22 procent toegenomen. ,,Dit staat gelijk aan het stroomverbruik van meer dan 1,5 miljoen huishoudens'', aldus TenneT. De totale hoeveelheid groene stroom die wordt verbruikt door consumenten en bedrijven samen staat nu gelijk aan 9,5 miljoen huishoudens.

Omdat groene en grijze stroom over het zelfde netwerk worden gedistribueerd is er een systeem met certificaten waarmee te controleren is hoeveel duurzaam geproduceerde stroom er wordt geleverd. Als de stroom daadwerkelijk is geleverd worden de certificaten afgeboekt. Volgens de cijfers van Tennet steeg in 2011 het aantal afgeboekte certificaten naar 33,5 miljoen.

In Nederland werden het afgelopen jaar 11,1 miljoen certificaten aangemaakt, tegen 10,7 miljoen een jaar eerder. ,,Het overgrote deel van de Nederlandse certificaten voor groene elektriciteit komt uit biomassa en wind'', aldus TenneT.
Omdat de vraag naar groene stroom in Nederland de productie overstijgt, wordt veel uit het buitenland geïmporteerd. ,,Werden in 2010 nog 16 miljoen certificaten voor duurzame energie geïmporteerd, in 2011 steeg dit naar ruim 25 miljoen certificaten.'' Het ging voor het overgrote deel om certificaten uit duurzame elektriciteit uit Noorse waterkrachtcentrales.

Kritiek op het systeem van certificering
De consumentenbond en onafhankelijke deskundigen wijzen erop dat het certificeringsysteem de bouw van nieuwe groene energievoorzieningen kan tegenwerken. De certificaten zijn internationaal verhandelbaar, maar er doen nog maar weinig landen met het systeem mee. Op dit moment is er meer aanbod  dan vraag en dus is de prijs van de certificaten zeer laag. Het is voor de Nederlandse energieleveranciers goedkoper om in het buitenland groene energie in te kopen dan om zelf te investeren in de productie van duurzame energie. Als alle Europese landen mee zouden doen met het systeem zouden vraag en aanbod beter in balans komen en kan het systeem effectiever zijn.

Groene stroom op wikipedia
mailIcon print | |

Plaats een reactie!

Deel jouw mening met de andere bezoekers

Aan het laden ...
<spring:message code='commonMessages.loading' />