*

 

EU wil grotere Europese bijdrage voor bescherming biodiversiteit

Van onze redactie internet − 03/05/11, 15:14
Eurocommissaris Janez Potocnik lichtte vandaag het Europese actieplan toe in Brussel © afp

De Europese Unie (EU) gaat zich actiever inzetten om te voorkomen dat in de komende jaren nog meer plant- en diersoorten verdwijnen. Om biodiversiteit te stimuleren moet de EU strenger toezien op regels en meer betalen, zo blijkt uit een vandaag gepresenteerd actieplan.

Werd 2010 door de VN als Internationaal Jaar van de Biodiversiteit uitgeroepen; het decennium 2011-2020 mag zich het 'Decennium van de Biodiversiteit' noemen. Dat hangt samen met het Strategisch Plan biodiversiteit 2011-2020.

Daarin komt vooral naar voren dat er strenger moet worden toegezien op naleving van de huidige regels voor natuurbescherming, zei Eurocommissaris Janez Potocnik van Milieu. Hij presenteerde met het plan een aantal belangrijke doelen, waaronder meer toezicht op de handhaving van richtlijnen voor bestaande natuurgebieden. Ecosystemen moeten daarbij worden verbeterd, vooral met groene infrastructuur.

Duurzaamheid van land- en bosbouw moeten volgens het plan gewaarborgd blijven en de visbestanden beter worden beschermd. Ook moet het verlies van biodiversiteit in de EU beter in beeld worden gebracht. Bovendien moet er een grotere EU-bijdrage naar de wereldwijde actie om het verlies van biodiversiteit tegen te gaan.

Inzet Nederland
Ons land maakte vorige maand al z'n inzet voor het actieplan bekend. Staatssecretaris Henk Bleker van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie stuurde in april een brief naar de Tweede Kamer met punten die Nederland belangrijk vindt op het gebied van biodiversiteit, zoals voedselzekerheid en het tegenaan van klimaatverandering. Verder moesten volgens de brief maatschappelijke en economische waarden zwaar worden meegewogen en was aandacht voor ecologisch herstel en duurzaam gebruik van biodiversiteit een speerpunt.

Volgens GroenLinks-Europarlementariƫr Bas Eickhout staan de Nederlandse plannen haaks op de nieuwe Europese biodiversiteitstrategie. Hiermee doelt hij bijvoorbeeld op de plannen om te stoppen met de aanleg van verbindingszones tussen beschermde natuurgebieden. Volgens de commissie is het essentieel om deze gebieden aan elkaar te rijgen, aldus Eickhout in een verklaring.

De drastische bezuinigingen op het natuur- en landschapsbeleid die de Nederlandse regering voorstelt zijn niet in lijn met de doelen waarop zij zich in Europa heeft vastgelegd, constateert de parlementariƫr. Volgens Eickhout is het tijd dat Europa de daad bij het woord voegt en van biodiversiteit een belangrijk uitgangspunt maakt bij de hervorming van het landbouw- en visserijbeleid.
mailIcon print | |

Plaats een reactie!

Deel jouw mening met de andere bezoekers

Aan het laden ...
<spring:message code='commonMessages.loading' />