13/03/11, 23:00
Rivierdolfijn, gered uit de Chinese Yangtze. Foto: ap
Het Wereld Natuurfonds roept zijn jeugdleden op om actie te voeren voor de rivierdolfijn. Met het geld dat de kinderen inzamelen wil het WNF de leefomgeving van de dolfijnen aanpakken.
Er leven nog zeven verschillende rivierdolfijnen, verspreid over twee continenten. De dieren komen voor in de Orinoco en de Amazone in Zuid-Amerika en in de Indus, de Ganges en de Yangtze in Aziƫ.
Een achtste soort, ook uit Aziƫ, is enkele jaren geleden uitgestorven. Omdat de dolfijnen in rivieren leven, komen ze veel in contact met mensen. Vissers, watervervuiling en de bouw van dammen zorgen ervoor dat hun aantallen snel afnemen. In sommige rivier zwemmen nog maar enkele tientallen dieren.
Om de dolfijnen te helpen overleven wil het WNF de oorspronkelijke oeverbegroeiing van de rivieren terug planten. Ook wil het WNF lokale vissers leren hoe ze kunnen voorkomen dat dolfijnen in hun netten zwemmen. De jeugdorganisatie heeft heel 2011 uitgeroepen tot het jaar van de rivierdolfijn.
Alle rangers, zoals WNF zijn jeugdleden noemt, worden opgeroepen om familie en kennissen geld te laten doneren voor het behoud van de rivierdolfijn. Er is ook een actiesite geopend op internet en daar komen de eerste donaties al binnen.
Daarnaast komt het Wereld Natuur Fonds met een lespakket. Leerkrachten in het basisonderwijs kunnen posters, tijdschriften en een quiz gratis aanvragen op internet.
De lessen volgen het leven van Toeki, een amazonedolfijn die afhankelijk is van schoon en veilig water. Na afloop van de lessenreeks ontvangen de basisschoolleerlingen een diploma.