Sylvain Ephimenco −
27/12/11, 16:08
Als er één ding duidelijk is geworden in dit onmogelijke jaar 2011, is het wel dat voorspellingen niet deugen. Wie neigde sneller dan zijn schaduw te schieten, liep het risico met een kogelgat in zijn voet verder te moeten leven. En naar nu blijkt, wordt het Wilde Westen van de haastige opinies door heel wat hinkende Lucky Lukes bevolkt.
Al vóór de zomer werd de dood van de euro voor het einde van het jaar verwacht. Al die machteloze politici, failliete knoflooklanden en nutteloze eurotoppen zouden het stervensproces van onze munt alleen maar bespoedigen. Maar verder dan een PVV-luchtballon over de terugkeer naar de gulden zijn we niet gekomen. En afgelopen vrijdag sloot de AEX alweer in de plus. Met duivels genoegen trek ik nog wekelijks mijn geliefde eurobriefjes uit de muur. Maar niet wanhopen, er zijn nog een paar dagen te gaan.
Over de tsunami van vrijheid en moderniteit die de zogenaamde Arabische lente volgens gepatenteerde koffiedikkijkers zou brengen, heb ik dit jaar genoeg geschreven. De enige les die je uit al die te vroeg geboren opinies mag trekken, is dat geschiedenis een proces van lange adem is. En dat het weinig zin heeft om je eigen voluntarisme aan diezelfde geschiedenis op te dringen. Een bliksem kan de hemel mooi verlichten maar soms is het lang wachten op de knal.
En hoe vaak werd bijvoorbeeld niet met stelligheid voorspeld dat Rutte I de kerstdagen niet zou halen? Die onmogelijke combinatie van een minderheidsregering, geregeld steunend op de oppositie, door de gedoogpartner systematisch verraden en uit zijn evenwicht gebracht door het verlies in de peilingen van de kleinste partner, zou de levensduur van een mug niet overschrijden. Dat het kabinet het comfort van de macht niet is gegund, is een feit. Maar verder dan wat decibels zijn de brulboeien van de PVV niet gekomen. Voorlopig geen schaduw van een crisis aan de horizon. Onze tandeloze Ome Geert snurkt tevreden verder in zijn blauwe stoel, laat af en toe een rauwe keelklank horen via zijn twitteraccount, maar denkt er geen seconde aan om de door hem gehate PvdA weer aan de macht te helpen. Teleurstelling alom. Bij de anti-Wilders site Joop.nl die door de VARA is opgezet, is men een identiteitscrisis nabij. Na een bezoek aan die site in het Kerstweekeinde, telde ik onder de meer dan dertig onderwerpen op de voorpagina, nog maar één dat over de PVV ging.
Verder zou dit gebrandmerkte kabinet volstrekt geïsoleerd raken en zich achter de coupures terugtrekken. Maar zie hoe Mark Rutte als een van de slimsten en succesvolsten van de klas door Obama, Merkel, Cameron en Sarkozy met open armen wordt ontvangen. Dat hij, in een tijd van recessie, alweer tot politicus van het jaar is gekozen, mag ook als een unicum worden beschouwd.
Mijn voorspelling voor 2012: het kan vriezen en het kan dooien. Koop alvast een wollen muts en een bikini bij u om de hoek.