De discussie over Europa en de verkiezingen van 4 juni dreigt te verzanden in een kunstmatig ja/nee debat. Nederland is een onlosmakelijk onderdeel van Europa, en Europa van Nederland. Daar kan je niet tegen zijn, dat is een feit waar ook SP en PVV het mee eens zullen zijn.
Het gaat dus meer om hoe Europa eruit moet zien en hoeveel Europa we willen. Daarover discussiƫren kan alleen op basis van concrete en toegankelijke informatie over wat Europa is, en waarover er op 4 juni gestemd kan worden. Gebruik de voor de hand liggende kansen om de communicatie met en onderwijs over Europa te verbeteren. Wat er in Europa wel en niet gebeurt is van groot belang voor de volgende generatie.
Tweede Kamerleden doen hun best hun onvermogen af te schuiven op Brussel en de aankomende verkiezingen lijken vooralsnog vooral een wedstrijdje Europa bashen. Veel kennis over wat er in Brussel echt gebeurt bereikt Nederlanders, en vooral jongeren, onvoldoende. Europa is voor veel mensen slechts te vatten in simpele beelden: pispaal of paradijs.
Die tegenstelling werd de kern van het referendum van 2005. Waar Wilders campagne voerde met de leus ‘Nederland moet blijven’, en voorstanders en bewindslieden stelden dat het afwijzen van de grondwet tot ‘honger en oorlog’ zou leiden.
Beide voorstellingen zijn tamelijk onzinnig, maar vulden wel de volledige campagne. Doodzonde, want het was de eerste echte kans om een goed nationaal debat over de Nederlandse rol in Europa te voeren. Er is te weinig gesprek tussen burgers over hoe zij Europa vorm willen geven. Deze kloof blijft natuurlijk niet beperkt tot Europa: ook ’Den Haag’ voelt voor velen als een toneelstuk ver van huis. De regering wil daar iets aan doen door een ’Huis van de Democratie’ op te richten. Het idee is dat ieder kind daar tijdens de schoolcarrière een keer op bezoek gaat.
Dat klinkt als een prima schoolreisje. Het Huis van Democratie bestaat al in kleinere vorm sinds 2007, en richt zich op educatie over onze nationale democratie. Zo wordt een kind niet aangemoedigd om bij ’democratie’ ook aan Europa te denken.
Vlakbij dat Huis van de Democratie ligt aan de Haagse hofvijver het voorlichtingsbureau van het Europees Parlement. Taak van het bureau is Nederlanders informeren over wat er in het Europarlement gebeurt. De kans is groot dat u nooit iets van dit bureau heeft gehoord.
De voorbeelden van het voorlichtingsbureau en het Huis van de Democratie zijn exemplarisch voor de mindset over Europa en Nederland. Er wordt niet vanuit mensen gedacht, en het lijkt vanzelfsprekend dat Nederland en Europa gescheiden werelden zijn.
De oplossing is eigenlijk simpel: een fusie tussen Het Huis van de Democratie en het voorlichtingsbureau. Het Europees Parlement is immers evengoed onderdeel van ons democratisch huis.
Jongere generaties zijn geboren nadat de muur viel, en leven in een totaal andere wereld dan zij die nu de beslissingen nemen over Europa. Zij zijn opgegroeid met uitdagingen waarvan overduidelijk is dat Nederland alleen ze niet aan kan: klimaatverandering, internationaal terrorisme en een mondiale economische crisis.
De manier waarop Europa de komende jaren met deze problemen omgaat zal de toekomst van de nieuwe generatie bepalen. Daarom moet een Huis van de Democratie zich niet provinciaals tot het Binnenhof beperken, en moet een voorlichtingsbureau meer doen dan uitleggen dat vergaderingen van het Europarlement openbaar zijn. Huis en Bureau: grijp die kans!
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.