*

 

Boeren verdreven door groeiende steden

Door: redactie − 03/07/06, 13:03

(Novum) - De uitbreiding van steden leidt tot het verdwijnen van steeds meer boerenbedrijven. Het aantal boerderijen nam in de periode van 2000 tot en met vorig jaar met zestienduizend af tot 81 duizend. Dat blijkt maandag uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Vooral in de buurt van grote steden moeten landbouwbedrijven wijken voor stadsuitbreiding. Wanneer een gemeente wil uitbreiden ten koste van een boerenbedrijf, moet de boer worden uitgekocht in een onteigeningsprocedure. In minder verstedelijkte gebieden verdwijnen agrarische bedrijven vooral door het wegvallen van kleine boerderijen, bijvoorbeeld wegens het ontbreken van een opvolger.

Nederland telt sinds vorig jaar zes gemeenten waar helemaal geen landbouwbedrijven meer staan. In Krimpen aan den IJssel en Rozenburg verdwenen vorig jaar de laatste boerderijen. In Rozendaal, Zandvoort, Bennebroek en op Vlieland was dat eerder gebeurd.

Het ministerie van Landbouw zei vorig jaar te verwachten dat in 2015 nog zestigduizend agrarische bedrijven over zijn in Nederland. Naast stedelijke uitbreiding dragen strengere milieueisen en internationale concurrentie bij aan het kleiner worden van de sector.

mailIcon print |