*

 

Bewijs AIVD goed voor start strafonderzoek

Door: redactie − 05/09/06, 15:14

(Novum) - Materiaal van inlichtingendiensten mag worden gebruikt voor de start van een strafonderzoek, ook als de rechter dat niet of nauwelijks kan toetsen. Dat heeft de Hoge Raad dinsdag bepaald in een cassatiezaak, die was aangespannen door drie terreurverdachten. Zij zijn in 2001 opgepakt, omdat ze aanslagen zouden voorbereiden. In 2004 zijn de drie in hoger beroep veroordeeld tot celstraffen van één, vier en zes jaar.

Volgens de Hoge Raad moeten rechters behoedzaam omgaan met bewijs dat door inlichtingendiensten is verzameld. In deze zaak had de toenmalige BVD, tegenwoordig de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, telefoongesprekken van de verdachten afgeluisterd. Naar aanleiding van die gesprekken zijn de woningen van de verdachten doorzocht en zijn de mannen opgepakt.

De verdediging van het drietal stelde dat de BVD geen recht had de mannen af te luisteren. Daarom zouden die gesprekken niet hebben mogen dienen als bewijs en de aanleiding voor de huiszoekingen. Met de uitspraak van de Hoge Raad is de veroordeling van de drie verdachten definitief geworden.

mailIcon print |