*

 

Nasrallah: Regering Libanon moet weg

Door: redactie − 14/11/06, 16:58

(Novum/AP) - De door het Westen gesteunde regering van de Libanese premier Fuad Saniora heeft door het opstappen, afgelopen zaterdag, van vijf ministers van de sjiitische Hezbollah en de Amal haar geloofwaardigheid verloren en moet worden vervangen. De leider van de Libanese Hezbollah-partij, sjeik Hassan Nasrallah, heeft dit dinsdag beklemtoond tegenover een menigte van ongeveer zesduizend mensen die in de Israëlische bombardementen van de afgelopen zomermaanden hun huizen verloren.

Nasrallah dreigde met massabetogingen om de eis voor een regering van nationale eenheid kracht bij te zetten, maar verzekerde zijn gehoor dat geen nieuwe burgeroorlog zal uitbreken. Maandag stemde de regering tegen de zin van beide partijen en de pro-Syrische president Emile Lahoud unaniem in met een voorstel van de Verenigde Naties om verdachten van de moord op premier Rafik Hariri in februari 2005 door een internationaal tribunaal te laten berechten.

De Hezbollah en de Amal trokken zaterdag hun ministers terug nadat een voorstel voor een eenheidsregering door de anti-Syrische meerderheid in het parlement was verworpen. In een regering van nationale eenheid zouden beide partijen vetomacht hebben gekregen bij cruciale kabinetsbesluiten zoals de berechting van de verdachten op de moord op Hariri door een internationaal tribunaal.

Nasrallah, wiens partij twee ministers in het kabinet had, zei dat zijn partij niet langer iets te maken heeft met de regering-Saniora. "Deze regering zal vertrekken en wij hebben er na het aftreden niets meer mee te maken", zei Nasrallah. "Er komt een nieuwe regering."

Maandag trok ook een zesde pro-Syrische minister, van een christelijke partij die verbonden is met Lahoud, zich terug. Voor hem golden dezelfde bezwaren als voor de Hezbollah- en Amal-ministers die vasthielden aan een eenheidsregering.

De instemming met een Hariri-tribunaal was een kleine overwinning voor Saniora. Het ontwerpdocument gaat nu naar de Veiligheidsraad. Uiteindelijke instemming door de verzwakte regering-Saniora staat evenwel allerminst vast.

Hariri en 22 anderen kwamen vorig jaar om het leven bij een aanslag met een autobom in Beiroet. De moord leidde tot felle anti-Syrische protesten in Beiroet en het vertrek van het Syrische leger uit Libanon. Verkiezingen brachten vervolgens een anti-Syrische meerderheid aan de macht. Een onderzoek van de Verenigde Naties naar de schuldigen wees in de richting van Syrische regeringsmedewerkers, maar Damascus blijft zijn betrokkenheid bij de aanslag in alle toonaarden ontkennen.

Door de recente oorlog met Israël heeft de Hezbollah onder de Libanese bevolking veel steun gewonnen. Regeringsgezinde politici zeggen dat de partij als een staat binnen de staat opereert en door Syrië en Iran wordt aangestuurd. Nasrallah zei dat de Hezbollah tot dusver ruim 230 miljoen euro heeft uitgekeerd aan slachtoffers van de bombardementen.

mailIcon print |