*

 

'Europa heeft mandaat voor nieuw verdrag'

Door: redactie − 23/06/07, 09:48

BRUSSEL (ANP) - Europa heeft met het akkoord van zaterdagmorgen een ,,gedetailleerd mandaat gekregen voor een nieuw verdrag voor de Europese Unie''. Dit zei de regeringsleider van de huidige voorzitter, de Duitse bondskanselier Angela Merkel, vrijwel een hele nacht moeizaam onderhandelen.

Vooral Polen lag dwars omdat het zich miskend voelde in het voorgestelde stelsel dat de grootte en invloed van landen in stemmenaantallen binnen de unie uitdrukt. Merkel zei zaterdagmorgen dat er nu ,,een goed compromis is gevonden met Polen''. ,,Het compromis is wat Polen wenste,'' aldus Merkel.

Onderdeel daarvan is een latere invoering van het nieuwe stelsel. Het wordt geleidelijk ingevoerd in jaren 2014 -2017.

Verdere uitbreiding

,,Niemand kan maar huis gaan met het gevoel in een hoek te zijn gedrukt,'' aldus de tevreden voorzitster en bondskanselier. Het akkoord opent de weg voor de noodzakelijke hervorming van de inmiddels tot 27 lidstaten uitgebreide unie. ,,Dankzij het feit dat we nu een hele goede kans hebben op een nieuw EU-verdrag in 2009, is de weg open voor verdere uitbreiding,'' aldus Merkel.

De nieuwe Franse president Nicolas Sarkozy noemde het resultaat ,,heel goed nieuws voor Europa''. ,,We kwamen er dicht bij een afbreken van de onderhandelingen maar Frankrijk gaf niet op,'' aldus Sarkozy. Over de Poolse weerstand zei Sakozy dat het nu eenmaal niet mogelijk was het grootste land van Oost-Europa te negeren.

De Britse premier Blair zei dat ,,de deal de burgers van Europa een kans geeft om verder vooruit te gaan''. De meeste Britse verlangens zijn ingewilligd volgens Blair.

mailIcon print |