Vloerbedekking in exact de kleur van een Mars of bierflesje? Voor M.I.D. Carpets, dat enkel levert op bestelling, is dat geen probleem.
Velen vrezen het verdwijnen van de maakindustrie, maar in sommige sectoren bloeit zij als nooit tevoren.
M.I.D. Carpets was veel te bescheiden geweest, analyseerde de tapijtfabrikant toen hij vijf jaar geleden na een faillissement een doorstart maakte. Stalen van de talloze ontwerpen die het voormalige zeven decennia oude familiebedrijf had voortgebracht, lagen te verstoffen in de huisbibliotheek. Voor de dag ermee, besloot de directie. Laat je verkoopkanalen, ofwel een honderdtal luxe woonwinkels, zien wat je allemaal in huis hebt.
De extravertere houding van M.I.D., dat werd overgenomen door tapijtproducent Robusta, begint effect te sorteren, meldt commercieel directeur Pascal Betten. „Sinds een jaar maken we weer winst, en tonen dus aan dat we bestaansrecht hebben. Wij zijn nog één van de weinigen die tapijt weven. De meeste ondernemingen zijn overgegaan op het zogeheten tuften: een snellere en goedkopere techniek, waarbij garen met naalden door doek wordt geschoten. M.I.D. heeft er bewust voor gekozen de weeftraditie voort te zetten; een hoogwaardig product te leveren, dat alleen op bestelling wordt gemaakt. Zo onderscheiden we ons van de rest.”
Klanten van M.I.D. bepalen dus zelf hoe hun tapijt eruit komt te zien. Elke gewenste kleur is mogelijk volgens het bedrijf. Daarom bevinden zich twee ’verfmeesters’ onder de 36 medewerkers. Zij kregen inmiddels menig bijzonder verzoek voor de kiezen. Zo werd hen gevraagd het bruin van een Mars na te bootsen, en de firma Heineken wilde exact het groen van haar bierflesje. De productie van zo’n ’custom made’ tapijt kost wat, beaamt de commercieel directeur. „Al gauw twee keer de prijs van gewone vloerbedekking. Maar daarvoor krijgt de klant een uniek, ambachtelijk product van hoogwaardige Nieuw-Zeelandse wol. Ook een mix met pure zijde is mogelijk, wat uiteraard kostbaarder is. Overigens neemt de vraag naar dergelijke luxe tapijten toe.”
Momenteel produceert M.I.D. op jaarbasis 70.000 vierkante meter, en is daarmee een kleine speler in de Nederlandse tapijtindustrie (180 miljoen m2per jaar). Deze is na de Verenigde Staten en België nog altijd goed voor een derde plaats op de wereldranglijst, hoewel de hoogtijdagen passé zijn. Tot enkele decennia geleden floreerden Genemuiden en omgeving –waar oorspronkelijk rieten matten werden gemaakt– dankzij de tapijtfabrieken. Daar kwam de klad in toen in de jaren tachtig de ’harde vloeren’ in zwang raakten. Betten: „Vloerbedekking kreeg een truttig imago, waar ook wij veel van te lijden hebben gehad. Maar inmiddels trekt het weer wat aan. Nostalgie is nu de trend. Daardoor gaan bij ons ook de ’ouderwetse’ traplopers weer erg goed.”
Ondanks de populariteit van parket en laminaat vormt Nederland nog altijd de grootste afzetmarkt van M.I.D. „Maar we groeien in de Verenigde Staten en het Verre- en Midden-Oosten”, zegt Pascal Betten. „Vooral in Doebai en Aboe Dhabi doen we het goed. Dat lijkt misschien vreemd, omdat het in de Golfstaten erg heet is. Maar mensen daar ervaren de overgang van de enorme hitte buiten naar hun airconditioned huis als te groot. Daarom kiezen ze steeds vaker voor tapijt, dat hun huizen wat minder kil maakt.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.