(Novum/Betten) - De stijging van de bouwproductie in Nederland zal in 2007 en 2008 doorzetten. Dat blijkt dinsdag uit het rapport 'Verwachtingen bouwproductie en werkgelegenheid in 2007', dat door het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) is uitgebracht. Het totale bouwvolume groeide in 2006 met 5%.
"De bouw maakt op dit moment een sterke groei door en alle signalen wijzen erop dat de stijging ook in 2007 en 2008 doorzet", aldus het EIB. Het totale productievolume neemt dit jaar naar verwachting met 4,5% toe. Voor 2008 wordt een groei verwacht van 3%.
EIB-directeur Taco van Hoek geeft aan dat het goed gaat met de Nederlandse bouw. "Na magere jaren komt de winstgevendheid van het bouwbedrijfsleven weer in gezond bedrijfseconomisch vaarwater", aldus Van Hoek. "En dat werd tijd."
De bouwarbeidsmarkt heeft volgens het EIB de weg omhoog gevonden. Na een periode met een dalende werkgelegenheid werd vorig jaar een duidelijke omslag zichtbaar. In 2007 zal de werkgelegenheid in de bouw met 25.000 arbeidsjaren verder groeien naar een niveau van 450.000 arbeidsjaren.
Van Hoek benadrukt wel de knelpunten op de arbeidsmarkt, die de groei van de bouwsector kan vertragen. Met name de uitstroom van toetreders op de markt baart hem zorgen. "Na drie á vier jaar is de helft van het aantal toetreders op de arbeidsmarkt alweer uitgetreden, dat is enorm veel. Het beter vasthouden van personeel zal de komende jaren een belangrijk punt zijn om de stijgende arbeidsvraag te realiseren", aldus Van Hoek.
Jan van Zijl, voorzitter van de Raad voor Werk en Inkomen, wijst eveneens op de arbeidsproblemen die de bouwsector kunnen treffen. In een toespraak voor het EIB-congres noemt hij onder meer de toenemende vervangingsvraag van personeel door vergrijzing. Ook de uitbreidingsvraag als gevolg van de hoogconjunctuur in de bouw speelt een rol. "In de sector dreigen hierdoor personeelstekorten."
"Hoe vaak gebeurt het niet dat we ouderen wegstoppen in een functie en niet meer bijscholen. Ik praat dan over ouderen vanaf 40 jaar", aldus Van Zijl. Hij pleit voor betere flexibilisering van de arbeidsmarkt en het beter en gerichter inzetten van oudere werknemers, in plaats van 'het laten vastroesten van deze mensen op hun werkplek'.
Van Zijl wijst ook op het grote arbeiderspotentieel onder de niet-westerse allochtonen. "Er werken erg weinig niet-westerse allochtonen in de bouw, slechts 5%. En ook op de bouwopleidingen zijn allochtone leerlingen de witte raven, zeldzaam dus. Deze groep zou veel meer gestimuleerd moeten worden om in de bouw te gaan werken. We moeten laten zien dat werken op een steiger leuker kan zijn dan achter een computer."
Het EIB concludeert in haar rapport verder dat onder invloed van het conjuncturele herstel gaat het vooral goed met de nieuwbouw van woningen, bedrijfsgebouwen en infrastructuur. Door de banengroei in het bedrijfsleven is de vraag naar nieuwe bedrijfsgebouwen sterk gestegen.
Ook in verbetering en onderhoud van gebouwen, wegen en spoorwegen zit steeds meer groei, zo stelt het EIB. In 2007 gaat de bouw van nieuwe kantoren en bedrijfsgebouwen met ruim 7% vooruit. In 2008 komt daar nog eens 4% bij. In de afgelopen jaren nam de nieuwbouw van woningen al sterk toe.
De productie van nieuwe woningen gaat in 2007 en 2008 verder omhoog met respectievelijk 6% en 4,5%. De ontwikkeling van het aantal bouwvergunningen ondersteunt volgens het EIB deze verwachting. In de eerste negen maanden van 2006 werden al 30% meer vergunningen voor nieuwe woningen verleend.
Het werk aan infrastructuur (wegen, spoorwegen, kabels en leidingen) groeit in 2007 met 6%. Vooral de opdrachten van het Rijk gaan sterk omhoog, zo valt op te maken uit het rapport. In 2008 bedraagt de groei 3%.
Sinds 2001 liep de werkgelegenheid in de bouw voortdurend terug. In 2006 werd een omslag zichtbaar op de arbeidsmarkt, concluderen de onderzoekers van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid. De totale werkgelegenheid in de bouw- en installatiesector groeide in 2006 met 20.000 arbeidsjaren naar een niveau van ruim 450.000.
Door de stijgende vraag naar bouwproducten zal de werkgelegenheid verder groeien naar 475.000 arbeidsjaren in 2007 en 485.000 arbeidsjaren in 2008. Rond 2012 zullen met de bouwproductie ruim een half miljoen arbeidsjaren gemoeid zijn.
De krachtige opleving van de werkgelegenheid heeft in het afgelopen jaar al direct tot grote krapte op de bouwarbeidsmarkt geleid. Het aantal openstaande vacatures is nu al hoger dan in het piekjaar 2000. De werkloosheid onder bouwvakkers heeft inmiddels hetzelfde lage niveau bereikt als in dat jaar het geval was.
Voor de jaren na 2008 wordt voor alle sectoren in de bouwmarkt verdere groei voorzien. Als geheel gaat de bouw er naar verwachting op langere termijn gemiddeld 1,5% per jaar op vooruit. In de periode 2009-2012 groeit de werkgelegenheid gemiddeld 0,5% per jaar.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.