PARIJS (ANP) - Nederland zal niet overstromen, maar de zeespiegel zal voor de kust wel hoger uitkomen dan in de rest van de wereld. Dat stellen het Milieu- en Planbureau (MNP) en het KNMI na de publicatie van het klimaatrapport van de Verenigde Naties.
Het is niet uitgesloten dat de zeespiegel nog meer stijgt omdat onzekerheid bestaat over het tempo van de afsmelting van de ijskappen van Groenland en West-Antarctica. In de berekeningen van het VN-klimaatpanel is die afsmelting niet opgenomen. De extra stijging voor de Nederlandse kust komt bovendien doordat de zeespiegel in het noordoosten van de Atlantische Oceaan tot 15 centimeter meer kan stijgen dan het wereldgemiddelde, wat weer een gevolg is van afzwakking van de Warme Golfstroom.
Gecombineerd met de verwachting dat de zeespiegel mondiaal 59 centimeter stijgt, zal het peil voor de Nederlandse kust in 2100 plus 85 centimeter zijn. Die prognose komt overeen met de klimaatscenario's van het KNMI uit 2006. Daarin stond dat de zeespiegel voor de Nederlandse kust deze eeuw met 35 tot 85 centimeter kan stijgen.
,,Een forse stijging'', kwalificeert Albert Klein Tank, klimatoloog bij het KNMI, de verwachting. ,,Het is onmiskenbaar dat menselijke activiteit achter deze verandering zit.'' Zelfs als de scherpste maatregelen worden genomen, is er sprake van een serieus probleem, aldus Klein Tank, een van de auteurs van het IPCC-rapport.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.