*

 

Muskens kritiseert sociale houding katholieken

Door: redactie − 12/01/07, 19:32

DEN HAAG (ANP) - Rooms-katholieken hebben grote moeite de sociale leer van hun kerk uit te voeren. 75 procent van de rooms-katholieken woont in Latijns-Amerika, maar de katholieke leiders en elites daar durven die leer niet na te leven en de armen zijn niet in staat hen daartoe te dwingen.

Dat constateerde bisschop Tiny Muskens van Breda vrijdag in Den Haag op een conferentie over de toekomst van de katholieke ontwikkelingssamenwerking. De aanleiding was dat veertig jaar geleden paus Paulus VI de encycliek Populorum Progressio publiceerde, een document dat van beslissende betekenis is geweest voor het denken over ontwikkelingssamenwerking en mensenrechten binnen de RK-Kerk.

De bisschop kreeg tien jaar geleden grote bekendheid, toen hij ,,als woordvoerder van de onderkant'' zei dat een arme die zijn of haar kind niet kan voeden, het recht heeft een brood te stelen. Hij herhaalde vrijdag dat de katechismus van zijn kerk een arme dat recht geeft.

Bij het tegengaan van de armoede heeft het christendom volgens Muskens weinig aan de interreligieuze dialoog. Het begrip caritas (liefdadigheid) is volgens hem een typisch christelijk begrip, dat vooral boeddhisten en hindoes niets zegt. ,,Caritas bestaat voor hen niet, ze hebben heel andere opvattingen over de wereld dan wij. Het is moeilijk een gezamenlijke emotie op te bouwen om de armoede uit de wereld te helpen'', constateerde de bisschop van Breda.

mailIcon print |