RAMALLAH (ANP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft zaterdag een militie van Hamas illegaal bestempeld. Hamas won een jaar geleden de Palestijnse verkiezingen overweldigend en stichtte vervolgens onder meer een 'uitvoererende strijdmacht' als partijmilitie in de Gazastrook.
Abbas verklaarde die volgens het Palestijnse persbureau WAFA 'buiten de wet'.
De regerende Hamas is niet onder de indruk. De Palestijnse minister van Binnenlandse Zaken heeft er mee ingestemd dat de omvang van de strijdmacht wordt verdubbeld tot 12.000 man, zo luidde de reactie van een woordvoerder van Hamas. De beweging waarschuwde Abbas en zijn medestanders ertegen geen stappen te nemen tegen de volgens Hamas legale strijdmacht.
Zending wapens
Abbas is van de partij Fatah die de verkiezingen verloor en officiële veiligheidsorganen heeft gedomineerd. Israël en de Verenigde Staten willen milities trouw aan Abbas steunen. De VS hebben meer dan 85 miljoen dollar toegezegd aan Abbas voor zijn Fatah-milities en veiligheidstroepen.
Eind afgelopen jaar kreeg Fatah een zending wapens uit Egypte. De Israëliërs werkte aan de levering mee. De wapens gingen naar veiligheidsdiensten van het Palestijnse bestuur die trouw zijn aan Abbas. Tussen gewapende aanhangers van Hamas en van Fatah komt het steeds vaker en heviger tot gevechten in de Gazastrook, de thuisbasis van Hamas.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.