*

 

Weer gevechten in Somalië

Door: redactie − 04/01/07, 19:37

(Novum/AP) - Somalische en Ethiopische militairen zijn donderdag aan het begin van de middag in het zuidwestelijke district Badade in gevecht geraakt met milities van de Raad van Islamitische Rechtbanken. Dat heeft een woordvoerder van de Somalische interim-regering gezegd. Een deel van de islamitische strijders zou hebben gepoogd via zee te ontkomen. De Amerikaanse marine patrouilleert echter voor de Somalische kust om te voorkomen dat strijders van de Raad van Islamitische Rechtbanken kunnen ontsnappen.

Kenia heeft extra militairen naar de grens met Somalië gestuurd om te voorkomen dat militante moslims of hun familieleden het land binnenkomen. De veiligheidsmaatregelen zijn aangescherpt, en de 675 kilometer lange grens is donderdag officieel gesloten verklaard.

De Raad van Islamitische Rechtbanken is nog niet helemaal verdreven uit de Somalische hoofdstad Mogadishu, heeft minister van binnenlandse zaken Hussein Aideed eerder donderdag gezegd. Volgens de ministers zijn er nog zo'n 3.500 strijders van de militie in Mogadishu achtergebleven. De militie veroverde de stad vorig jaar zomer, maar werd de afgelopen weken door Somalische en Ethiopische troepen verdreven.

Aideed noemde het waarschijnlijk dat de achtergebleven strijders voor onrust zullen zorgen in Mogadishu en omgeving. Premier Ali Mohammed Gedi zei dinsdag juist dat de strijd vrijwel voorbij is. Hij sprak donderdag dan ook tegen dat er nog zoveel strijders van de militie in Mogadishu zijn als Aideed zegt. De militie, die maandag ook werd verdreven uit haar laatste bolwerk, Kismayo, heeft gezegd te zullen doorvechten.

De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken voor Afrika, Jendayi Frazer, zei donderdag te hopen dat voor het eind van de maand een vredesmacht van de Afrikaanse Unie in Somalië is gestationeerd. Frazer zei ook dat de Oegandese president Yoweri Museveni de Amerikaanse president George Bush onlangs in een telefoongesprek heeft beloofd tussen de duizend en tweeduizend militairen voor die vredesmacht ter beschikking te stellen. Oeganda wil wel financiële steun voor de missie en een duidelijke exit-strategie.

De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Condoleezza Rice maakte donderdag bekend dat de Verenigde Staten voor zestien miljoen dollar (twaalf miljoen euro) aan hulpgoederen voor Somalië ter beschikking stellen. Rice sprak bovendien van een historische kans voor de door de Verenigde Naties gesteunde Somalische interim-regering om nu een punt te zetten achter twee decennia van heerschappij door krijgsheren, extreme gewelddaden en humanitaire problemen.

Op een website die geregeld radicaal-islamitische boodschappen verspreidt, werd donderdag aangekondigd dat de nummer 2 van Al-Qaida, Ayman al-Zawahri, snel van zich zal laten horen in verband met de strijd in Somalië. Al-Zawahri zou moslims in een niet nader omschreven boodschap gaan oproepen 'de broeders in Somalië', ofwel de strijders van de Raad van Islamitische Rechtbanken, te steunen.

mailIcon print |