(Novum/AP) - De Duitse Bondsdag is vrijdag akkoord gegaan met een voorstel tot hervorming van het ziektekostenverzekeringsstelsel. Het wetsontwerp werd met 378 tegen 207 stemmen bij acht onthoudingen aangenomen. Alleen de Bondsraad, de Eerste Kamer, moet zich er nu nog over uitspreken. Daar komt het op 16 februari aan de orde.
De regering van Angela Merkel had zich als een van haar voornaamste doelen gesteld om de druk op werkgevers van de uit de pan rijzende ziektekosten te verlichten en het verzekeringsstelsel efficiënter te maken. Maar het was van het begin af aan duidelijk dat het onderwerp de Grote Coalitie van CDU/CSU en SPD sterk zou verdelen. Het voorstel dat de partijen na veel onenigheid in oktober presenteerden is een compromis waar niemand echt warm voor kan lopen. Het was tekenend dat 43 leden van de regeringscoalitie tegen stemden.
Het plan voorziet in een grotere bijdrage van de overheid aan het verzekeringsstelsel, om de premies voor werkgever en werknemer niet teveel te laten oplopen. Om concurrentie en efficiëntie te bevorderen wordt het patiënten gemakkelijker gemaakt van de ene naar de andere verzekeraar over te stappen. Sommige van de maatregelen worden al in april van kracht, maar met het opzetten van het beloofde garantiefonds wordt gewacht tot 2009. Tot die tijd vergoedt de huidige regering, wier ambtstermijn in 2009 afloopt, de verzekeraars als zij kosten moeten maken die niet door de premie worden gedekt.
Minister van volksgezondheid Ulla Schmidt zei blij te zijn met de 'goede meerderheid' die het wetsontwerp heeft gekregen. Anderen in de coalitie toonden zich ook opgelucht. "Na een zwangerschap die weliswaar niet geheel vrij van complicaties is verlopen brengt de Grote Coalitie vandaag een sterk, gezond kind ter wereld", zei CDU-woordvoerster Annette Wildmann-Mauz.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.