AMSTERDAM (ANP-AFX) - De stemming op de Europese effectenmarkten zat er goed in dinsdag, de eerste handelsdag van het nieuwe jaar. In Amsterdam doorbrak de belangrijkste beursindex, de AEX, de grens van 500 punten. De index bleef de hele dag rond dat niveau hangen.
Aan het einde van de middag stond de index op 500,61 punten. Dat betekent een winst van 5,27 punten, ofwel 1,1 procent. ,,Een mooie start van het nieuwe jaar'', zei Corné van Zeijl van SNS Asset Management. De fondsbeheerder is er echter niet zeker van of de AEX zich boven de grens zal kunnen handhaven. De AEX-index flirtte vorig jaar tot drie maal toe met de 500-puntengrens. De laatste keer dat de AEX zo hoog stond, was in mei 2002.
Dinsdag kwam er niet al te veel inspiratie uit het buitenland. Een groot aantal beurzen in Azië bleef dicht. Op Wall Street werd dinsdag ook niet gehandeld. Een groot deel van het openbare leven in de Verenigde Staten staat in het teken van de begrafenis van de Amerikaanse oud-president Ford. Een en ander nam echter niet weg dat ook elders in Europa de stemming er goed in zat. Parijs, Londen en Frankfurt gingen 1,2 - 1,3 procent vooruit.
Financials
De AEX werd aangevoerd door automatiseerder Getronics, dat 3,1 procent won en 6,33 euro noteerde. Een grote bijdrage kwam echter van de financials, die in de AEX veel gewicht in de schaal leggen. Fortis pakte 2,1 procent, ING 1,4 en ABN Amro 1,6 procent. De enige dalers op de lijst van hoofdfondsen waren ASML en TomTom. De chipmachineproducent verloor 0,7 procent en de fabrikant van navigatiesystemen zakte 0,6 procent.
Bij de middelgrote fondsen liet Crucell een koerssprong zien van 4,5 procent. Het aandeel van het biotechnologievbedrijf werd zaterdag genoemd in de Nova top 5 voor 2007.
Vastned
VastNed Retail (min 0,9 procent) was een van de weinige dalers in de MidKap. Beleggers zijn teleurgesteld dat het vastgoedfonds slechts een klein deel van de eigen aandelen heeft teruggekocht en het inkoopprogramma heeft afgerond.
Op de lokale markt in Amsterdam was Qurius (plus 8,9 procent) een opvallende stijger, zonder aanwijsbare reden. begin november is de aandelenkoers van het lokale fonds met bijna 60 procent opgelopen. Toen kondigde de onderneming een fusie aan met branchegenoot Watermark.
De euro won dinsdag flink aan kracht ten opzichte van de dollar en noteerde 1,3285 dollar. Bij het sluiten van de Europese beurzen vrijdag stond de Europese munt nog op 1,3200 dollar.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.