BAGDAD (ANP) - Barzan Ibrahim al-Tikriti, die maandag is opgehangen, was een van de drie halfbroers van Saddam Hussein. Barzan kreeg de doodstraf voor zijn aandeel in het bloedbad in het dorp Dujail in 1982. Saddam liet daar 148 sjiitische moslims vermoorden na een mislukte aanslag op zijn leven.
Barzan was van 1979 tot 1983 hoofd van de gevreesde veiligheidsdienst Mukhabarat en stond bekend om zijn bloeddorst. Volgens getuigen tijdens het proces was hij persoonlijk aanwezig bij wrede martelingen en had hij in de verhoorkamer een gehaktmolen voor menselijk vlees.
Barzan stond bekend als Saddams bankier in het Westen in de tijd dat hij de Iraakse ambassadeur bij de Verenigde Naties in Genève was (1988-1997).
Klaveren Vijf
Na de Amerikaans-Britse inval in Irak in 2003 viel hij in handen van de Amerikanen. Hij was de Klaveren Vijf in het kaartspel waarop de belangrijkste handlangers van de verdreven dictator prijkten.
De vermoedelijk 55-jarige Barzan leed aan kanker, maar dat weerhield hem er niet van felle tirades te houden tegen de rechter. Hij pleitte voor zijn eigen verdediging in maart, waarbij hij zei dat Saddam het volste recht had om de mensen te straffen die hadden geprobeerd hem te vermoorden.
Hij ontkende een rol in de martelingen of executies in Dujail te hebben gehad. ,,Mijn handen zijn zo schoon als die van Mozes. Aan mijn handen kleeft geen bloed'', zei Barzan toen. Desondanks werd hij ter dood veroordeeld.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.