LONDEN (ANP) - Het voormalige British Steel in handen van een Indiaas conglomeraat. Een aantal jaren geleden hadden weinigen hier rekening mee gehouden.
Maar met het bod van ruim 8,7 miljard euro van Tata Sons' staaldochter Tata Steel op Corus, ontstaan uit de fusie tussen British Steel en Koninklijke Hoogovens, is een nieuwe staalcombinatie van wereldformaat geboren.
Corus ontstond in 1999 uit de fusie tussen British Steel en Koninklijke Hoogovens. Vanaf het begin was het geen gelukkig huwelijk. De Britse fabrieken waren sterk verouderd en draaiden verlies, terwijl de Nederlandse hoogovens in IJmuiden op tijd waren gemoderniseerd en goed liepen. Deze situatie was in de kern de aanleiding van hoog oplopende ruzies in de top van het concern, dat resulteerde in een leegloop van Nederlandse managers.
Bloedgroepenstrijd
De bloedgroepenstrijd tussen het Nederlandse en Britse smaldeel bereikte in 2003 zijn hoogtepunt. De Corus-top in Londen probeerde via de rechter vergeefs de verkoop van de aluminiumtak aan het Franse Pechiney door te drukken om zijn schulden te verlagen. De Nederlandse commissarissen hielden dit onder leiding van Leo Berndsen met succes tegen. Daarop trad de toenmalige Corus-topman Tony Pedder af.
Met de komst van de Fransman Philippe Varin in 2003, afkomstig van Pechiney, kwam Corus in een rustiger vaarwater terecht. Hij stelde een plan op, het zogeheten 'Restoring Success'-programma, om de al jaren verlieslijdende staalcombinatie erboven te helpen.
Arcelor
Dankzij de sluiting van Britse fabrieken en banenreducties bezorgde Varin Corus in 2004 de eerste winst. Ook wist hij dit jaar een koper te vinden voor de aluminiumtak.
Intussen was de staalwereld in rap tempo veranderd. Het Indiase Mittal Steel was met een opmerkelijke overnamereeks bezig en bekroonde dit vorig jaar met de overname van het Europese staalconcern Arcelor. Hiermee ontstond het grootste staalconcern ter wereld.
Stijgende grondstofprijzen
Met de consolidatieslag in de staalindustrie in combinatie met de almaar stijgende grondstofprijzen liet Varin zich begin vorig jaar ontvallen op zoek te zijn naar een partner die over grote hoeveelheden eigen ijzererts beschikt. Corus, dat zelf niet over mijnen beschikt en erts op de openbare markt tegen een hoge prijs moet inkopen, had al eerder in 2002 vergeefs geprobeerd het Braziliaanse Cia Siderurgica Nacional over te nemen.
Nadat eerder de Russische staalbedrijven Evraz en Severstal met Corus hadden geflirt, gaan de Indiƫrs er uiteindelijk met Corus vandoor. Tata en Corus vormen samen het op vier na grootste staalbedrijf in de wereld.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.