*

 

Kan Evo Morales de strijd van Che Guevara afmaken?

Door: redactie − 09/10/07, 02:26

Themaweek: Wij zijn de baas: Looking for the Revolution

22.50 uur, Nederland 2

Het is vandaag precies veertig jaar geleden dat Che Guevara in Bolivia om het leven kwam. Hij stierf in de handen van het door Amerika gefinancierde en getrainde Boliviaanse leger. Na zijn dood begon in Bolivia het tijdperk van de cocaïne.

Veertig jaar na zijn dood reist regisseur Rodrigo Vazquez naar Bolivia om te kijken wat er over is van het revolutionaire vuur dat Che Guevara daar ooit heeft verspreid. Voor en tijdens de presidentsverkiezingen trekt Vazquez een jaar lang met zijn camera door het land en registreert hoe Evo Morales in 2006, dankzij de unanieme steun van de massa, op democratische wijze tot president wordt gekozen. Morales is zelf ook cocaboer en lamaherder geweest voordat hij de leider werd van de landelijke vakbond van cocaverbouwers. Een van zijn eerste acties als president is het nationaliseren van de olie-industrie. Hij neemt ook wetten aan om landbouwhervormingen te realiseren. Tijdens zijn verkiezingen komt hij over als een revolutionair, maar al gauw kan hij zijn beloftes niet waarmaken. Voor het oude machtssysteem is geen nieuwe in de plaats gekomen en binnen Morales’ partij, de Movimento al Socialismo, voeren corruptie, nepotisme en populisme nog steeds de boventoon. Hoe meer Morales doet om werkgelegenheid te creĆ«ren voor zijn volk, hoe meer de grootgrondbezitters tegen hem samenspannen en hoe meer de economie van Bolivia wordt platgelegd. Er is nog steeds geen werk en de armen voeren de druk op Morales op.

Deze kringloop van spanningen dreigt het land te ontwrichten en dit zou het een einde zijn van de zo veelbelovend begonnen inheemse revolutie.

mailIcon print |