*

 

Ministerie bekijkt claim tegen Herfkens

Door: redactie − 25/01/08, 21:01

(Novum) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken onderzoekt of de huurvergoeding die oud-minister Eveline Herfkens ontving kan worden teruggevorderd. Dat schrijven minister van Buitenlandse Zaken Maxime Verhagen (CDA) en minister voor Ontwikkelingssamenwerking Bert Koenders (PvdA) vrijdag in antwoord op Kamervragen.

In oktober 2002 trad Herfkens (PvdA) in dienst bij het ontwikkelingsprogramma UNDP van de VN in New York. Ze werkte als coördinator van het programma om wereldwijd het gebruik van schoon water te bevorderen, een van de millenniumdoelen. Herfkens raakte twee weken geleden in opspraak, omdat ze tot 2006 een huursubsidie van zevenduizend dollar per maand voor haar appartement in Manhattan van het ministerie van Buitenlandse Zaken kreeg; in totaal een bedrag van 280 duizend dollar. Dat is in strijd met VN-regels.

De schuld ligt volgens de ministers zowel bij Nederland als bij Herfkens zelf. De bewindslieden schrijven dat Nederland de tegemoetkoming niet had mogen betalen. Daarnaast had Herfkens volgens de VN-gedragsregels de vergoedingen bovendien niet moeten aannemen, stellen Verhagen en Koenders. "Dit is in de eerste plaats de verantwoordelijkheid van de betrokkene." Het ministerie doet naar aanleiding van de affaire rond Herfkens onderzoek naar andere gevallen waarbij Nederlanders bij buitenlandse organisaties subsidies ontvangen.

Herfkens zei niet te hebben geweten dat ze in overtreding was. Ze maakte gebruik van de huursubsidie omdat ze hoge eisen stelde aan haar woonsituatie. Ze wilde 'niet uitzien op een blinde muur' en ze wilde minimaal honderd vierkante meter en een balkon, vertelde ze aan NRC Handelsblad.

Vice-premier Wouter Bos (PvdA) zei vrijdag na afloop van de ministerraad dat de affaire rond Herfkens schadelijk is voor de VN, het ministerie van Buitenlandse Zaken en de PvdA. De bewindsman stelde verder dat de ontvangsten van de voormalig minister van Ontwikkelingssamenwerking veel schade hebben berokkend aan de beeldvorming over politici. Ook de uitspraken van Herfkens tegen NRC hebben volgens hem 'niet bijgedragen' aan begrip van burgers voor politici.

mailIcon print |