*

 

Europese beurzen zakken weg

Door: redactie − 18/01/08, 16:54

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index van de effectenbeurs in Amsterdam kon vrijdagmiddag niet profiteren van de hogere koersen op Wall Street. De handel werd in Amsterdam vooral gedrukt door de zwaarwegende financiële sector. Deze fondsen hadden last van aanhoudende zorgen over de kredietcrisis.

De AEX-index stond met nog ruim een half uur handel te gaan Street 1,1 procent lager op 455,06 punten. De MidKap-index voor het middensegment daalde 1,2 procent tot 567,66 punten.

De indices in Frankfurt en Parijs noteerden 0,2 en 0,3 procent lager. De Londense graadmeter steeg met een plus van 0,5 procent.

Overnamegeruchten

De beurs in Londen deed het beter dankzij overnamegeruchten rond het Brits-Australische mijnbouwconcern Rio Tinto. Het aandeel zelf steeg 5,4 procent. Branchegenoten BHP Billiton en Xstrata gingen respectievelijk met 1,9 procent en 7,9 procent omhoog.

In de AEX was staalconcern ArcelorMittal met een winst van 2 procent een van de koplopers. Dat kwam voor een deel door het positieve sentiment ten aanzien van de mijnbouwsector. Volgens Jeroen Blokland, analist bij onderzoeksbureau Iris, speelde ook mee dat afnemers hun voorraden naar verwachting dit jaar zullen vergroten.

ING

Financiële fondsen kregen op alle toonaangevende Europese beurzen de zwaarste klappen. ING was in de AEX met 5,4 procent de sterkste verliezer. Fortis daalde met 3 procent. Aegon incasseerde een verlies van 2,6 procent, na het bericht dat de verzekeraar een Schots beleggingsfonds heeft bevroren. Volgens Aegon kan de maatregel geen schade toebrengen aan de winst of het eigen vermogen van de onderneming.

Ook elders in Europa hadden de banken het zwaar. In Londen verloor Barclays 2,8 procent en Royal Bank of Scotland koerste 2,1 procent in de min. In Zürich verloor UBS 1,6 procent en Deutsche Bank ging 0,9 procent omlaag in Frankfurt.

Verlaging beleggingsadvies

Elektronicaconcern Philips, een andere zwaargewicht in de hoofdgraadmeter, verloor 3,8 procent. Het aandeel was niet in trek wegens een verlaging van het beleggingsadvies door de Amerikaanse zakenbank Lehman Brothers.

In de MidKap was tankopslagbedrijf Vopak met een winst van 3,7 procent de meest opvallende stijger. Een specifieke reden daarvoor was er niet.

Dreun

Op de lokale markt in Amsterdam kreeg Beter Bed een dreun te verwerken. De beddenfabrikant maakte een koersval van ruim 12 procent, nadat het bedrijf een winstwaarschuwing had afgegeven. Beter Bed heeft last van een lager groeitempo in Duitsland.

De euro stond vrijdagmiddag op 1,4625 dollar tegen 1,4687 dollar aan het eind van de Europese beurshandel donderdag.

mailIcon print |