AMSTERDAM (ANP) - De Europese effectenmarkten lieten maandag in de vroege handel geen enkel herstel zien van de koersdalingen van vorige week. Beleggers lieten zich vooral leiden door het negatieve slot van Wall Street afgelopen vrijdag.
De markt is bezorgd dat de Amerikaanse economie daadwerkelijk in een recessie is beland. Ongeveer drie kwartier na de opening stond de AEX, de belangrijkste index in Amsterdam, 0,9 procent lager op 431,05 punten. De MidKap-index voor het middensegment verloor 0,4 procent en kwam zo op 596,15 punten uit. De beurzen in Parijs, Frankfurt en Londen daalden 0,5 tot 0,6 procent.
De aandelenmarkten staan de laatste weken onder druk door aanhoudende zorgen over de kredietcrisis. ,,Daar komt bij dat beleggers bezorgd zijn over de oplopende inflatie, de afzwakkende dollar en de olieprijzen die de pan uitrijzen. We kunnen concluderen dat het vertrouwen helemaal weg is'', zei een handelaar in Amsterdam.
Weinig belangrijk bedrijfsnieuws
Beleggers moesten het maandagochtend stellen met weinig belangrijk bedrijfsnieuws. De komende twee weken komt het jaarcijferseizoen van Nederlandse beursgenoteerde ondernemingen geleidelijk aan zijn eind. Er staan later deze week nog cijfers van kleinere fondsen op de rol, van onder meer beddenfabrikant Beter Bed.
Bij de hoofdfondsen in Amsterdam ging de maker van navigatiesystemen TomTom met een plus van 1,4 procent aan kop. Het effectenhuis Petercam heeft zijn beleggingsadvies voor het fonds verhoogd. TomTom was een van de weinige stijgers in de hoofdgraadmeter.
ArcelorMittal
Staalconcern ArcelorMittal stond met een verlies van 3,5 procent onderaan de AEX. Beleggers denken dat een neergang van de economische groei grondstofgerelateerde fondsen zal raken. In Londen waren om die reden mijnbouwbedrijven in mineur. Antofagasta was op die beurs met 3,4 procent de grootste verliezer.
Op de lokale markt in Amsterdam was vastgoedbedrijf Nieuwe Steen Investments (NSI) een opvallende stijger. Het aandeel dikte 2,3 procent aan. NSI heeft acht gebouwen in Nederland gekocht van Philips Pensioenfonds ter waarde van 143 miljoen euro.
De euro noteerde maandagochtend 1,5365 dollar tegen 1,5340 dollar bij het slot van de Europese beurzen afgelopen vrijdag.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.