*

 

Toch een warme dag

Jan Visser − 14/10/08, 02:26

Dacht ik zondag nog: De Bilt heeft op 12 september de laatste warme dag van 2008 in de boeken genoteerd. Bleek oktober gistermiddag een warme verrassing in petto te hebben. Aan de voorzijde van een zwak koufront werd de lucht overdag droger hetgeen resulteerde in een gouden oktobermiddag. Om 17 uur was het op het KNMI 21,1 graden. In het zuiden en zuidoosten werd het ruim 22 graden. Bij zoveel oktoberwarmte op de 13de dwalen mijn gedachten vrijwel elk jaar weer af naar 1975. Toen sneeuwde het enige tijd volop in delen van ons land. In Midden-Nederland bouwde zich zelfs een sneeuwdek van enkele centimeters op.

  • (Trouw)

Vandaag is de lucht vochtiger. Dat komt omdat een tweetal zwakke fronten hun buigpunt (in deze van kou naar warmtefront) boven ons land hebben. Onder invloed van de fronten overheerst de bewolking en kan het plaatselijk (vooral in het noorden) wat miezeren. De middagtemperatuur komt uit op omstreeks 16 graden en er waait een zwakke tot matige west tot zuidwestenwind.

Morgen trekt een actievere storing door het Noordzeegebied. Het gevolg: de kans op regen neemt toe. Het kwik komt uit op 15 of 16 graden, de overwegend zuidwestenwind neemt aan de kust toe tot vrij krachtig. Donderdag wordt met een naar west tot noordwest ruimende wind minder zachte lucht aangevoerd. Het zal daardoor niet veel warmer worden dan een graad of 13 en – afhankelijk van het traject van een frontale storing – moet met regen rekening worden gehouden.

Op de lange termijn lijkt het vooral tijdens de herfstvakantie voor het noorden van het land (na het weekeinde) een stuk onbestendiger te worden. Tijdens het weekeinde zelf lijkt het (onder voorbehoud) nog wel mee te vallen omdat een Europees hogedrukgebied de wind in de zeilen heeft. Het is koud in Siberiƫ (gisternacht -23,6 graden in Selagoncy) maar ook in delen van Canada. In de provincie Saskatchewan (vooral rond Regina) viel ook voor Canadese begrippen een onverwacht vroeg pak sneeuw. Ook op Spitsbergen is het na een kortstondige milde oprisping rond de 9de weer zeer koud geworden. Ondertussen ontwikkelde zich zondagavond ruim ten westen van de Kaap Verdische eilanden de tropische storm Nana. Het systeem zwakte gisteren alweer af maar boven de Caribische Zee ontstond ten zuidwesten van Puerto Rico een tropische depressie die mogelijk uitgroeit tot de tropische storm Omar.

mailIcon print |