brussel –- De Europese Unie zal vele miljarden uittrekken om arme landen te helpen in de strijd tegen de klimaatverandering. Dat hebben de Europese ministers van financiën gisteren in Luxemburg afgesproken. Maar milieu- en hulporganisaties vinden die toezegging nog te vaag.
Het geld is onder meer nodig om de gevolgen van droogte en lagere opbrengsten in de landbouw tegen te gaan. De arme landen rekenen erop dat zij steun krijgen, anders willen zij niet meewerken aan afspraken om de emissies van broeikasgassen terug te dringen. Het klimaatprobleem is immers veroorzaakt door de geïndustrialiseerde wereld.
Aan het einde van dit jaar moeten in Kopenhagen nieuwe wereldwijde afspraken worden gemaakt over de aanpak van het klimaatprobleem. Steun voor maatregelen in arme landen wordt daar cruciaal om de conferentie tot een succes te maken.
In Luxemburg schaarden de ministers van financiën zich achter een rapport van deskundigen, waarin staat dat de arme landen in 2020 circa honderd miljard euro per jaar nodig hebben om hun emissies terug te dringen. Voor maatregelen tegen droogte en overstromingen zijn nog eens tientallen miljarden nodig.
Maar de ministers hebben nog geen concrete bedragen toegezegd. Ze zijn het ook niet eens over de verdeling van deze lasten binnen de EU. De oude EU-lidstaten willen een vaste verdeling van de kosten, waarbij iedereen meebetaalt. Maar Oost-Europese landen, met Polen voorop, vinden dat zij slechts een klein deel van de lasten kunnen dragen.
Milieu- en hulporganisaties uitten direct kritiek op de afspraken. „Dit gaat te langzaam”, zei een woordvoerder van Greenpeace tegen persbureau Reuters. Hij vindt dat de EU meer duidelijkheid moet geven en concrete toezeggingen moet doen.
Eurocommissaris Almunia (economische zaken) verdedigde de moeizame vooruitgang. „De financiële kwesties zijn, zoals altijd, niet de gemakkelijkste.” De EU kan volgens hem alleen het voortouw nemen in het klimaatbeleid als alle lidstaten het eerst eens zijn. „Onze geloofwaardigheid staat op het spel.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.