*

 

Zweden straft download-piraten

Edo Sturm − 18/04/09, 00:00

amsterdam –- In Hollywood werd gisteren een feestje gevierd nadat bekend werd dat vier Zweedse ’internetpiraten’ een jaar lang de cel in moeten. De beheerders van de website The Pirate Bay maken inbreuk op de auteursrechten, oordeelde de rechtbank in Stockholm. De site fungeert als doorgeefluik voor muziek, films, computerspelletjes en software. En dat is in strijd met de Zweedse wet, die begin deze maand zelfs werd aangescherpt. Internetproviders zijn nu verplicht de gegevens van gebruikers die muziek of films delen, meteen aan justitie te overhandigen.

Bovenop de celstraf moeten de vier, die in hoger beroep gaan, een schadevergoeding van ruim 2,7 miljoen euro betalen aan Warner Bros. en Sony. Die sleepten samen met het Zweeds OM het piratenwebnest in februari voor de rechter. Muziek van onder andere The Beatles en Harry Potterfilms verhuist van gebruiker naar gebruiker zonder dat daar auteursrechten over worden betaald.

Sympathisanten van The Pirate Bay noemen de uitspraak een nederlaag voor de vrijheid van het uitwisselen van informatie. Zij stellen zich op het standpunt dat muziek en films gratis het internet over moeten kunnen gaan. Sommige critici menen dat Zweden is bezweken onder de druk van de Amerikaanse film- en muziekbranche. Hollywood hoopt met deze rechtszaak andere doorgeefluiken af te schrikken. De vraag is echter of het vonnis het gewenste effect heeft. Eerdere rechtszaken tegen Napster en LimeWire draaiden ook uit op een overwinning voor de industrie. Napster en LimeWire beterden hun leven maar andere sprongen in het gat. Zo gaat het al tien jaar lang tussen de entertainmentbranche en de doorgevers. De zaak in Zweden is niet meer dan de zoveelste pyrrusoverwinning.

Elders in Europa speelt de discussie over delen of stelen in alle hevigheid. Vorige week nog verdween op het laatste moment een Frans plan in de vuilnisbak om mensen af te sluiten van internet als blijkt dat ze illegaal muziek en films downloaden.

mailIcon print |