opinie Vanaf de kabinetsformatie en de koppeling van de twee grootste tegenpolen van de nationale politiek, was duidelijk dat Nederland stil zou gaan staan. Te veel rivaliteit, te veel argwaan onderling. Balkenende en Bos hadden sindsdien zo veel energie nodig om elkaar te neutraliseren, dat ze de crisis niet zagen aankomen en wel iets moesten verzinnen om hun gebrek aan daadkracht te verdoezelen.
Unaniem besloten de ministers om het draagkrachtconcept in slow motion-conclaven te agenderen. Wie op zachte poldertoon ’draagkracht’ fluistert, hoeft geen ’daadkracht’ meer te brullen. Het is een beproefde methode: je verdeelt de verantwoordelijkheden over verschillende competenties en laat eventuele daadkrachtige beslissingen afhangen van draagkrachtige overleggen. Hoe meer zielen achter het rookgordijn, hoe meer vreugd.
Deze methode is niet zonder risico. Want soms staat uit het draagkrachtige moeras een pittige tante op die de boel ogenblikkelijk naar haar hand zet. Dinsdagavond stormde FNV-voorzitter Agnes Jongerius het crisisoverleg binnen en in een handomdraai veegde ze de verhoging van de AOW-leeftijd half van tafel. Vervolgens rende ze naar de microfoons die buiten wachtten en vernederde ze publiekelijk het stelletje kleuters dat nog binnen zat bij te komen: ’We gaan iets verzinnen over de pensioenleeftijd! Het kabinet is er ongelofelijk blij mee, dat we een alternatief gaan maken!’
Zo kennen we onze hemelse Agnes weer. Niet alleen is ze niet van het scherm te slaan, ook is ze bijna onverslaanbaar. Haar imposante en zelfs verpletterende verschijning dankt zij aan regelmatige bezoekjes aan de sportschool waar ze, naar eigen zeggen, telkens het roeiapparaat in beslag neemt. En als ze daarna thuis moet eten is het altijd ’lekker en voedzaam en niet dat hele verfijnde’. Agnes lijkt er klaar voor en heeft al een stylist in dienst genomen: ’Om autoriteit uit te stralen, trek ik gladde kleren aan. Als ik benaderbaar wil zijn, draag ik aaibare stoffen.’ Bij de oppositie begonnen ze gisteren te janken dat Agnes de echte premier van Nederland is geworden. Het is volgens mij veel erger. Agnes is met haar links-populistische dooddoeners bezig de macht naar zich toe te trekken en vunzige anti-politiek te bedrijven. Twee weken geleden liet ze tijdens een FNV-meeting in Den Haag die naïeve Donner wegfluiten door haar loeiende achterban. Toen daarna kreten als ’zakkenvullers!’ uit het publiek opstegen, vergat ze corrigerend op te treden (zie YouTube). Vervolgens hief ze een Wilderiaans coupletje aan over die laffe Haagse bestuurders: ’Wat heb je aan zulke politici? Niets! Ik vind het triest dat wij het in Nederland met deze politici moeten doen!’
Dat je na dergelijke tirades door de politici in kwestie toch wordt uitgenodigd om oplossingen voor hen te ’verzinnen’, zegt veel over de daadkracht van Balk IV. In 2006 zei Agnes ’trots’ op de katholieke oorsprong van de FNV te zijn en op haar katholieke opvoeding: ’De katholieke wortels hebben een meerwaarde voor het werk dat wij doen.’ Nou zeker weten: die drie bibberende refo-jongens heeft ze nu al ingepakt.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.